YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Bir haklı dava bu kadar kötü savunulur. Siz Hamas’ın sözcülüğüne savunuyorsuz."
“Bir haklı dava bu kadar kötü savunulur. Siz Hamas’ın sözcülüğüne savunuyorsuz."
“Bir haklı dava bu kadar kötü savunulur. Siz Hamas’ın sözcülüğüne savunuyorsuz."
30 Ocak 2009 / 08:56 Güncelleme: 30 Ocak 2009 / 00:00

CHP’li Onur Öymen Erdoğan’ın Davos’taki panelde yaptığı sert çıkış ve sarfettiği sözlerle Türkiye’nin prestjini zedelediğini söyledi.


Öymen, NTV canlı yayınında yaptığı açıklamada “Bir haklı dava bu kadar kötü savunulur. Siz Hamas’ın sözcülüğüne savunuyorsuz. Şiddet yolunu seçen bir örgütün savunuculuğunu yapıyorsunuz. Hamas AB’nin terör listesinde PKK’yla birlikte” dedi.


Öymen şöyle devam etti: “Davos ve medeni dünya için Erdoğan bitmiştir. Türkiye’yi de peşine takmıştır. Filistin’in meşru hükümeti var. İsrail’in saldırısı insanlık dışı ama bunu kınayacağım derken bir terör örgütü sözcüsü gibi savunursanız dünyada beş paralık itibarınız kalmaz. Bu kadarını yapamazsınız. Türkiye’nin prestijini zedelediniz. Diplomaside böyle bir üslüp yok. Türkiye bundan böyle arabulucu olma çözüme katkıda bulunma şansını kaybetti."


ANAVATAN PARTİSİ’NDEN DESTEK


Anavatan Partisi Genel Başkanı Salih Uzun, Dünya Ekonomi Forumu kapsamındaki “Gazze Orta Doğu’da Barış Modeli” oturumunda yaşanan gerginlikle ilgili, “Başbakan Erdoğan’a karşı sergilenen ve söz hakkı tanınmayan tutumu kabul edilemez bulduklarını” bildirdi.


“Davos;ta düzenlenen ‘Orta Doğu’da Barış’ konulu panelde, Başbakan Sayın Erdoğan’a karşı sergilenen ve söz hakkı tanınmayan tutumu kabul edilemez buluyoruz. Sayın Başbakan’ın gösterdiği insani tepkiyi de doğru buluyoruz. Filistin’de bütün dünyanın gözü önünde olup bitenlere karşı bu panelde bir tepki göstermek gerekiyordu. Sayın Başbakan da bunu yapmıştır. Bu tavırdan, bütün İslam ülkelerinin alması gereken bir ders olduğunu düşünüyoruz. Türkiye, Filistin Sorunu’nun çözümünde bölgesel bir güç ve uluslararası bir aktör olarak üzerine düşenleri yapmaya devam etmelidir. 1983’ten bu yana aktif dış politika anlayışının öncüsü ve temsilcisi Anavatan Partisi olarak en büyük temennimiz, Hükümet’in uzun vadeli bir dış politikaya ve bölgesel bir stratejiye sahip olmasıdır. Bugüne kadarki gözlemlerimiz bu konudaki kaygılarımızı artıracak mahiyettedir. Dış politika tansiyon ve asabiyet üzerine değil, soğukkanlılık ve stratejik akıl üzerine kurulmalıdır. Somut ve keskin tepkiler, ancak böyle olduğu takdirde, beklenen yararı sağlayacaktır.”


Erdoğan, gece 03.00'te kahraman gibi karşılandı

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler