YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir cihan devletinin doğuşuna şahitlik edeceğiz
Başbakan Ahmet Davutoğlu Ertuğrul Gazi'yi anma ve Yörük Şenlikleri'nde konuştu.
Bir cihan devletinin doğuşuna  şahitlik edeceğiz
14 Eylül 2014 / 11:25 Güncelleme: 14 Eylül 2014 / 11:39

Başbakan Davutoğlu,733. Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri'ndeki konuşmasında "Selçuklu, Osmanlı, Türkiye Cumhuriyeti devleti çizgisi içinde tarihi süreklilik içinde 2023 yılında cumhuriyetimizin 100. yılında aynen bu şenliklerin 100. yılında bir oba devlete dönüştüğü gibi, 200. yılında bir devlet, bir imparatorluğa dönüştüğü gibi Türkiye Cumhuriyeti devleti de Ahiyan-ı Rum'un, Bacıyan-ı Rum'un torunları, sizlere selam olsun ki hep beraber Türkiye Cumhuriyeti devletinin 100. kuruluş yıl dönümünde burada, Söğüt'te buluşacağız ve bir cihan devletinin doğuşuna hep beraber şahitlik edeceğiz" dedi.

Destur almaya geldim

Başbakan Davutoğlu: "Türkiye Cumhuriyeti'nin başkentinden güvenoyu almış olan bir Başbakan olarak Hz. Mevlana'nın huzuruna, Sultan Alaeddin Keykubat'ın huzuruna gittim. Anlamı şuydu, Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti Ankara, Selçuklu'nun payitahtı Konya ile kardeştir ve Konya'dan esinlenmiştir. Dün ve geçen hafta İstanbul'a o kutsal, o mübarek şehre giderek, Eba Eyyüb El Ensari'nin huzuruna çıktım, ondan destur aldım.

Ahmed-i Evvel'i misafir eden Eba Eylüb El Ensari'den destur aldım. Şimdi de Söğüt'teyiz ona irfanı veren bu mübarek zata, Ertuğrul Gazi'ye irfanı veren Ahmed-i Sani'nin Hoca Ahmedi Yesevi'nin manevi huzurunda Ertuğrul Gazi'nin mübarek mekanının huzurunda ondan destur almaya geldim. Hoca Ahmed Yesevi'den bu yana gelen o kültürel sürekliliği korumak için Selçuklu'dan Malazgirt'ten beri gelen siyasal sürekliliği korumak için izin almaya, selam vermeye geldik."

Çağrımız birlik çağrısıdır

Başbakan Davutoğlu: "Bizler bu topraklar şahit olsun, Allah şahit olsun ki hem Ahmed-i Evvel'in hem Ahmed-i Sani'nin takipçileriyiz. Hem Hira Mağarası'nın, hem Hoca Ahmed Yesevi'nin çilehanesinin o atmosferinden beslenmişiz. Dünyaya ve insanlığa çağrımız birlik çağrısıdır, barış çağrısıdır. Türkiye'deki her bir kardeşimize, 77 milyon kardeşimize çağrımız birlik çağrısıdır, barış çağrısıdır ve geleceğe ümitle bakma çağrısıdır."

Türkiye Cumhuriyeti devletini bir cihan devleti yapana kadar

Başbakan Davutoğlu: "1581, bu devlet 7 iklime hükmeden bir cihan devleti oldu. İşte biz bu çizgide, Türkiye Cumhuriyeti devletini bir cihan devleti yapana kadar, maziden aldığımız bu ilhamı, Hoca Ahmed Yesevi'nin, Hazreti Mevlana'nın, Emir Sultan'ın, Hacı Bayram-ı Veli'nin, Akşemseddin'in irfanını yer yüzünün her bir köşesine taşıyana kadar bıkmadan usanmadan çalışacağız."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler