YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Binlerce fişi sobada yaktım'
'Binlerce fişi sobada yaktım'
'Binlerce fişi sobada yaktım'
10 Kasım 2007 / 14:55 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

28 şubat sürecinde binlerce insanın nasıl subjektif değerlendirmelerle fişlendiğine ilişkin çarpıcı bir açıklama da Milli Eğitim Bakanlığı eski müsteşarı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Necat Birinci'den geldi.. Birinci, 28 şubat döneminde üç-dört bin eğitim yöneticisi hakkında düzenlenen fiş bulduğunu ve bunları yaktığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı Eski Müsteşarı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Necat Birinci, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, 28 şubat döneminde yaşanan fişleme olayının geldiği boyutla ilgili çarpıcı bir örnek verdi. Birinci, müsteşar olduğu dönemde üç-dört bin eğitim yöneticisi hakkında düzenlenen fişleme dosyalarıyla karşı karşıya kaldığını açıkladı.
Birinci: Müsteşar olduktan sonra, bir kasanın anahtarını bana teslim ettiler. 1,5 yıl merak edip de bu kasayı açmadım; ancak bir gün açtım ve içinden dört tane büyük klasör çıktı. Klasörlerde bütün bakanlık bürokratlarının, il ve ilçe milli eğitim müdürleri ile yardımcılarının, çok sayıda okul müdürünün fişlendiğini gördüm ve bundan irkildim. O fişleri bir arkadaşımın evine giderek bizzat sobada yaktım. Anahtarı sadece müsteşarda olan kozmik kasadaki "özel rumuzlarla düzenlenen ve resmi olmayan fişlerde" kişilerin karşısında sarı, kırmızı ve yeşil renkler bulunuyordu’ dedi. Birinci, müsteşarlığa atanması öncesinde de iki polisin üst komşusu ile bakkaldan kendisi ile ilgili bilgi aldığını açıkladı. Müsteşarlığa atanmadan önce iki polis gelerek üst komşum ve bakkaldan benimle ilgili bilgi toplamış. Üst komşumla kavgalı olsam veya bakkala borcum bulunsa yanmıştım. Böyle istihbarat olmaz.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de eski müsteşarın bahsettiği fişlerde eğitim yöneticileriyle ilgili "şucu bucu" şeklinde siyasi değerlendirmeler olduğunu ifade etti. Çelik zaman zaman kendisine de bir bürokratın diğerini suçladığı "jurnaller" geldiğini söyledi.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler