YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Binali Yıldırım'ı güldüren tweet
Bakan Binali Yıldırım, Deniz Ticaret Odası'nın toplantısında hem güldürdü, hem de kendisini güldüren bir tweeti paylaştı.
Binali Yıldırım'ı güldüren tweet
15 Kasım 2013 / 10:05 Güncelleme: 15 Kasım 2013 / 14:16

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım Beyoğlu'ndan Deniz Ticaret Odası'nın Kasım ayı meclis toplantısına da katıldı.

Denizcilik sektörünün önemli isimleriyle bir araya gelen Yıldırım, dünya genelinde denizcilik filosunun yüzde 90'ını oluşturan 30 ülke arasında Türkiye 'nin 13'üncü olduğunu belirterek, "Türkiye dünyanın en büyük 16'ıncı ekonomisi. En büyük denizcilik filosunun 13'üncüsü Türkiye. Denizciler Türkiye'nin büyüklüğünün önüne geçmiş" şeklinde konuştu. Yıldırım, "2002'de 821 gemi vardı, şimdi 1685 gemi var. Yolcu sayısı yüzde 541 artışla 2 milyon 200 bin yolcuya ulaştı" dedi.

Bakanın azarı güldürdü

Konuşması sırasında 8 tane tekne için ihale yapıldığını ancak teklif verenin olmadığını söyleyen Yıldırım, salonu dolduran katılımcılara, "Teklif vermeye tenezzül etmiyorsunuz. Bana kimse kriz var demesin" diyerek çıkıştı.

Katılımcıların, "Haberimiz olmadı" cevabı üzerine Yıldırım, "Demek ki ilgisizsiniz. O daha büyük kabahat. İşinizi takip etmiyorsunuz"cevabını verdi. Bakanın oturum başkanına dönerek, "Sert mi gidiyoruz başkanım?" demesi salonda gülüşmelere neden oldu.

Denizcilikle ilgili hiçbir işin içinde olmayız   

Havacılık, Demiryolu gibi sektörlerin yanı sıra denizcilik sektöründe de serbestleşmeye gidilmesi gerektiğini savunan Yıldırım şöyle konuştu:

"Denizcilikle ilgili hiçbir işin içinde biz olmayız. Demiryollarından da çıktık, orayı da serbestleştirdik. Buyrun demiryolu, trenini getiren yola koysun. Havacılıkta da tekel vardı. Havacılığın Türkiye'de adı yoktu.

Dünyadaki havacılıktan aldığımız pay nasıl 3 kat arttı? Hepsinin arkasında serbestleşme var. Eğer 'THY elimin altında olsun, istediğim gibi kullanayım' deseydim geri gitmeye devam ederdi. 'Bu şirketin benimle bağlarını koparması, benim mevzuatımdan çıkması lazım' dedim. O günkü arkadaşlar bu bakan THY'yi batırmaya karar vermiş dediler. Batan THY değil onların rahatı."

Bakanı güldüren Marmaray tweeti

Marmaray'a yönelik eleştirileri tiye alan Bakan sosyal medyada paylaşılan bir twiti dinleyenlerle paylaştı. Bakan Yıldırım'ın beğendiği twiti şu şekilde: "Marmaray açıldı halkımızın yüzde 80'i memnun. Açıldıktan sonra arıza oldu, yüzde 20'si memnun. Sonuçta yüzde 100'ü memnun."

Gençlerin akılları erdiğinden beri varız

Bir ülkede istikrarın önemine değinen Yıldırım, "Bugün yaşları 18-20 olan gençleri anlıyorum. Bizi tanımıyor. Çünkü akılları erdiğinde biz vardık. 20 yaşına geldiler, biz varız. Bizi kimseyle kıyaslayamıyorlar. Onun için ne söylerse hakkıdır. Ama daha büyükler kötü günler yaşamış olanlar daha aklı selim olmalı" dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler