YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Binali Yıldırım'dan İngiltere açıklaması: Birliğin güçlenmesinden yanayız
Başbakan Binali Yıldırım İngiltere'nin Avrupa Birliğinden ayrılması konusunda, "Türkiye AB yolunda çalışan bir ülke. Biz birliğin güçlenerek devamından yanayız. Bu bölgenin, Avrupa'nın güvenliği ve istikrarı için önemli bir konudur" dedi.
Binali Yıldırım'dan İngiltere açıklaması: Birliğin güçlenmesinden yanayız
24 Haziran 2016 / 13:53 Güncelleme: 24 Haziran 2016 / 14:14

Başbakan Binali Yıldırım, Birleşik Krallığın Avrupa Birliği'nden çıkma (Brexit) kararı hakkında, "Türkiye AB yolunda çalışan bir ülke. Gözlemlerimizi, tespitlerimizi, birliğin karar mercileriyle paylaştık. Biz birliğin güçlenerek devamından yanayız. Bu bölgenin, Avrupa'nın güvenliği ve istikrarı için önemli bir konudur" dedi. 

Başbakan Yıldırım, İngiltere'de yapılan referandumdan çıkan sonucu yorumladı. Yıldırım, "İngiltere'de dün bir referandum oldu. İngiltere seçmeni birlikten ayrılma yönünde bir irade ortaya koydu. Aldıkları bu karar, İngiltere halkı için ümit öderim doğru ve haytırlı bir karardır. Bizim söz söylememiz pek bir anlam ifade etmez. Bu kararın asıl muhatabı olan AB bu gelişmeyi çok iyi okumalı ve gelecek vizyonunu gözden geçirmeli. Kapsayıcılığını, koruyuculuğunu bütün üyelerini içine alacak şekilde ideal bir noktada olmadığı ortaya çıkıyor" dedi. 

Avrupa Birliği makamlarıyla iletişime geçildiğini söyleyen Binali Yıldırım, "Türkiye AB yolunda çalışan bir ülke. Gözlemlerimizi, tespitlerimizi, birliğin karar mercileriyle paylaştık. Biz birliğin güçlenerek devamından yanayız. Bu bölgenin, Avrupa'nın güvenliği ve istikrarı için önemli bir konudur. İngiliz seçmenin kaygılarının iyi okunması birliğin gelecekteki durumu hakkında da önemli sonuçlar doğuracaktır. Cameron kampanyasını Türkiye üzerine oturtmasına rağmen, acip laflar etmesine rağmen İngilize seçmeni riayet etmemiştir. Cameron'a İngiliz halkına talimat vermiştir" ifadelerini kullandı. 

Türkiye'nin üyelik sürecinde bir referandum yapılıp yapılmaması sorusu üzerine Başbakan Yıldırım, "Türkiye'nin birliğe tam üyelik süreci verilmesi aşamasında bu kararı Türk milleti verir. Biz gerekli çalışmaları yaparız, o gün geldiğinde kararı veren millettir" dedi.

 

EL GİDER MERSİNE BAŞBAKAN GİDER TERSİNE...
 // ismail emre
Milletimiz dağılsın diye dua ediyor çok üstün zekalı başbakınımız haçlıların birliği dağılmasın diye çabalıyor bu gayretin onda birini müslümanları birleştirmek için harcasa daha faydalı olurdu......
24 Haziran 2016 Cuma 18:36
 // urfa
sayin basbakanim insallah bu birlik daha da paracalanir...
24 Haziran 2016 17:23
ab
 // Türkiye sevdalısı
Bizim ülkemizde de referandum olsun bizde ab üyesi olmak istemiyoruz ....
24 Haziran 2016 17:02
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler