YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Binali Yıldırım rakiplerine fark attı
Binali Yıldırım rakiplerine fark attı
06 Aralık 2013 22:00
Türkiye günlerdir AK Parti'nin adaylarının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından tek tek açıklanmasını büyük bir merak ve heyecanla izliyor.

Bursa, Sakarya, Kocaeli, Konya, Kayseri, Erzurum, Adana gibi büyükşehirlerin adayları kamuoyuyla paylaşılırken Ankara'nın adayı Melih Gökçek, İstanbul'un adayı Kadir Topbaş olarak açıklandı. 3. büyükşehrimiz olan İzmir adayı olarak da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ismi kesinleşti ancak resmi açıklama henüz yapılmadı. Başbakan Erdoğan 13 Aralık'ta İzmir'le birlikte Ege Bölgesi'ndeki diğer şehirlerin adaylarını da açıklayacak.

İzmir adayı için anket üzerine anket

AK Parti Teşkilatı ve Başbakan Erdoğan İzmir adayını belirlerken, deyim yerindeyse, ince eleyip sık dokudu. Aylar süren bir araştırma ve kamuoyu yoklamasının ardından adayın kim olacağı belirlendi. haber7'den Ömer Süt'ün haberine göre; İzmir'in tamamında anket üzerine anket yapıldı. İzmirlilere 'AK Parti'nin büyükşehir adayı kim olsun?' sorusu soruldu. Adaylar içerisinde Binali Yıldırım'ın yanı sıra eski TFF Başkanı Mahmut Özgener de vardı İzmir Milletvekilleri İlknur Denizli ve Aydın Şengül de vardı. Hatta AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar ismi bile ankette yer aldı.

Aziz Kocaoğlu bile Binali Yıldırım'ı istedi

Yapılan tüm anketlerde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın ismi ön plana çıktı. İzmir'de yaşayan AK Partililer, AK Parti İzmir İl Başkanı ve teşkilatı, sivil toplum kuruluşları ve AK Partili milletvekillerinin tamamı Binali Yıldırım'ı istiyordu. CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu bile Binali Yıldırım'ı işaret etti. Kocaoğlu, yerel seçimler öncesi olası rakipler arasında ismi geçen Binali Yıldırım'ın adaylığından şeref duyacağını açıklamıştı. Kocaoğlu, "Eğer lütfeder aday olursa mükemmel, centilmence seçim süreci geçiririz" dedi.

Tüm anketlerde Binali Yıldırım yüzde 90'ın üzerinde oy aldı

İzmir'de Binali Yıldırım'a büyük bir teveccüh ve sevgi var. Yapılan tüm anketlerde de İzmirliler'in 'AK Parti'nin büyükşehir adayı kim olsun?' sorusuna yüzde 90'ından fazlası Binali Yıldırım cevabını verdi. Yani bir başka deyişle AK Parti seçmenin yüzde 90,6'sı ise Binali Yıldırım'ı büyükşehir belediye başkan adayı olarak görmek istiyor. Başbakan Erdoğan da bu anket sonuçlarını gördükten sonra tereddütsüz Binali Yıldırım'ı İzmir'e gönderme kararı aldı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler