YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Binali yıldırım: "Fiilen başkanlık var"
Binali yıldırım: "Fiilen başkanlık var"
09 Kasım 2015 07:31
AK Partili Yıldırım, mevcut sistemin ne parlamenter ne de başkanlık sistemi olduğunu, Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesiyle esasında fiilen Başkanlık Sistemi'nin geldiğini savundu

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, “Türkiye’nin ihtiyacı güçlü siyasi iktidar ve istikrar ise bunun yolu başkanlık sistemidir. Cumhurbaşkanının halk tarafından  seçilmesiyle, esasında fiilen başkanlık sistemi gelmiş durumda” dedi.

Yıldırım, memleketi Erzincan’da partisinin İl Başkanlığınca düzenlenen toplantıda, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi’nin mimarının Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi. Milletin iradesine tabi olunması ve saygı duyulması gerektiğini belirten Yıldırım, “Başkanlık sisteminin konuşulması lazım. Başkanlık sistemiyle  ilgili 7 Haziran öncesi kara bir propaganda yürütüldü. ‘Recep Tayyip Erdoğan  kendisi için başkanlık istiyor’ denildi. Kardeşim, 10 Ağustos 2014’te cumhuriyet  tarihinde hiçbir faniye nasip olmayacak ve 14 partinin blok oluşturmasına rağmen  yüzde 52 ile milletin desteğiyle cumhurun başkanı olmuş” diye konuştu.

Türkiye’nin ihtiyacı güçlü siyasi iktidar ve istikrar ise bunun yolunun başkanlık olduğunu savunan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Başkanı seçiyorsunuz, 4 yıl sonra tekrar seçiyorsunuz. Beğenirseniz tekrar, beğenmezseniz değiştiriyorsunuz. Meclis daha da güçleniyor. Meclisin  yetkileri daha da artıyor. Şimdiki sistemde nasıl? İktidar partisi Meclis’e hakim oluyor. İktidar partisinin istediği her şey Meclis’ten geçiyor, istemediği geçmiyor. Bizim sistemimiz şu anda ne parlamenter ne de  başkanlık sistemi. Son yapılan referandumla cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesiyle, esasında fiilen başkanlık sistemi gelmiş durumda. Bütün bunların her yönüyle toplumda tartışılması gerekiyor. Sorular, ön yargılar, ne varsa hepsi konuşulacak, görüşülecek ve sonunda Türkiye için en güzel çözüm neyse halledilecek.”

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler