YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Binali Yıldırım açıkladı: İç ve dış istihbarat ayrılıyor
Başbakan Binali Yıldırım, iç ve dış istihbaratın ayrılacağını açıkladı. İç istihbaratın tek çatı altında toplanacağını belirten Yıldırım, dış istihbarattan ise MİT'in sorumlu olacağını söyledi.
Binali Yıldırım açıkladı: İç ve dış istihbarat ayrılıyor
18 Ağustos 2016 / 07:37 Güncelleme: 18 Ağustos 2016 / 12:37

Başbakan Binali Yıldırım, TRT canlı yayınında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Darbenin siyasi bağlantılarıyla ilgili henüz ortaya çıkan bir şey volmadığını söyleyen Başbakan Yıldırım, . ifadeler alındıkça yeni bağlantıların ortaya çıktığını belirtti.

İç istihbarat tek elde toplanacağını açıklayan Yıldırım, dış istihbaratın ise MİT'te olacağını söyledi. Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

İÇ İSTİHBARAT TEK ELDE

İç istihbarat tek elde toplanacak, dış istihbarat MİT'te olacak. Jandarma ve emniyetin dahil olduğu iç istihbarat servisi oluşturulacak. Milli İstihbarat Koordinasyon Başkanlığı kurulacak ve çatı örgüt olacak. MİT ve iç istihbarat üst mekanizma ile Cumhurbaşkanı'na bağlı olabilir.

TSK'ya alınacak kişilerin güvenlik soruşturmasını yapacak TSK içinde bir istihbarat birimi kurulacak. Milli Savunma Bakanlığı tamamen yeniden yapılandırılıyor. Genelkurmay asli görevlerini yapmaya devam edecek. Ayrıca 10 bin yeni özel harekatçı alınacak.

YENİ BAĞLANTILAR BULUNUYOR

Darbeyi bastırdık ama bu darbeye sebep olan bunun baş aktörü, terör örgütünün bağlantıları henüz tamamıyla ortaya çıkmış değil. Darbenin siyasi bağlantılarıyla ilgili henüz ortaya çıkmış bir şey yok.

İfadeler alındıkça yeni bağlantılar ortaya çıkıyor ve onlara doğru gidiyorlar. Bu böyle çorap söküğü gibi gelecek. Yargı tarafsız, bağımsız bir şekilde görevini yapmaya devam edecek.

GENÇLER ELEŞTİRENLERİ ŞAŞIRTTI

Darbe girişimi sonrası vatandaşların 'bu iş bizde' diyerek meydanlara çıkması beni çok şaşırttı. En çok eleştirilen gençleri en önde gördük. 'Gençler apolitik' diyenler 15 Temmuz'da yanıldıklarını gördüler. Hiç ummadığımız, yakıştıramadığımız insanların da örgüt tarafından akıllarının teslim alındığını gördük.

240 şehidimiz var, 36 darbeci ölü olarak ele geçirildi. 40 bin kişi gözaltına alındı, 20 bin 355 kişi tutuklu. 35 hastane, 1061 okul, 823 yurt, 1125 dernek kapatıldı. Kamuda 79 bin 900 kişi açığa alındı.

otel önünde araba patlamaz mı hiç.
 // hursit dilaver
ayırın elbet. ayrıca bir SS teşkilatı gibi özel ve gizli bir teşkilat kurun.her şeyi hukuka uygun yapayım da aman ABden laf işitmiyeyim derseniz, daha çok 15 temmuzlar görürüz.millet de bıkar.mesela doğuda YABANCI CASUSLAR CİRİT ATIYORLARMIŞ DERİZ DE,KİMSE BİR ŞEY YAPMAZ.NİYE.. korkudan mı. yani bir akşam mesela dedik,3 tanesi meyhane sokağında yerde bulunsa ne olur.ceset torbasına konur tabi. yoksa kokar bu sıcakta.hatayda da bol bol casus var. bunların kaldığı oteller çok mu güvenli....
18 Ağustos 2016 Perşembe 15:02
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler