YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bilgiç: Fransa'daki tasarı ifade özgürlüğünü sınırlayabilir
Bilgiç: Fransa'daki tasarı ifade özgürlüğünü sınırlayabilir
06 Temmuz 2016 22:24
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, Fransa'daki Basın Özgürlüğü Kanunu'na yönelik değişiklik tasarısının, mevcut haliyle yasalaşması durumunda, ifade özgürlüğünün sınırlanması riskini doğurabileceğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Fransa Ulusal Meclisi'nde Kabul Edilen, Basın Özgürlüğü Kanunu'na yönelik değişiklik tasarısı hakkındaki bir soruyu cevaplarken, savaş suçları, insanlığa karşı işlenen suçlar ve soykırımların inkarının belirli koşullar altında cezalandırılmasına yönelik yasa değişikliği tasarısının hazırlık ve kabul süreçlerinin Türkiye tarafından yakından izlendiğini söyledi. 

"Yasa değişikliği tasarısı mevcut haliyle yasalaştığı takdirde, tasarı başta AİHM ve Fransa Anayasa Konseyi içtihatları olmak üzere hukuka aykırı şekilde ifade özgürlüğünün sınırlanması riskini doğurabilecektir" değerlendirmesinde bulunan Bilgiç, bu tasarıyla ilgili önümüzdeki dönemde Fransız Senatosu nezdinde işleyecek sürecin de tabiatıyla yakından takip edileceğini vurguladı.

Bilgiç, "Beklentimiz, Fransız Senatosu'nun tasarıyı, ifade özgürlüğünü sınırlama riski taşıyan unsurlarından arındırmasıdır." dedi.


AA

BAŞKANI KORUMA İŞİNİ BİZE BIRAKMAYIN.
 // hursit dilaver
şu anki halıyle olan fransız basın özgürlüğünü burda uygulamaya neden korkarsınız.ben almanyada ya da fransada cumhurbaşkanına hakaret edeni görmedim. geçenlerde biri merkele laf etti. ertesi gün 2 yıl yedi ve içerde. kimseden de tık çıkmadı. BU KORKU NİYE..BAŞKA SEBEBİ YOK. EY AKP BAŞKANINIZI KORUYUN. BİZE BIRAKMAYIN BU İŞİ....
07 Temmuz 2016 Perşembe 17:20
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler