YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Biber gazına soru önergesi
Biber gazına soru önergesi
29 Ağustos 2013 11:23
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, polisin biber gazını kullanma standartlarını soru önergesiyle sordu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, Gezi Parkı'nın 8 Temmuz'daki açılışında yaşanan protestolarda Mustafa Ali Tonbul adlı vatandaşın başına yakın mesafeden atılan bir gaz fişeğinin isabet ettiğini kaydetti.

Tonbul'un 22 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra iki başarılı ameliyatın ardından taburcu edildiğini hatırlatan Hamzaçebi,ancak oğlunun sağlık problemleri nedeniyle sürekli yanında olmak zorunda kalan baba Mehmet Tonbul'un yeni girdiği işinden çıkarıldığını ifade etti.

Hamzaçebi, bu bağlamda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a şu soruları yöneltti:

"Polis memurlarının eğitimlerinde biber gazı kullanımına ilişkin olarak belirtilen standartlar nelerdir? gazın en yakın hangi mesafede kullanımı öngörülmektedir Mustafa Ali Tonbul'un yaralanmasına neden olan olayda biber gaz fişeğinin ne kadarlık mesafeden atıldığı tespit edilmiştir? Bu mesafe standartlara uygun mudur? Tonbul'u yaralayarak günlerce hastanede kalmasına neden olan polis memuru hakkında cezai işlem yapılmış mıdır? Biber gazı kullanımının standartlara uygun kullanılmaması nedeniyle hayatını kaybeden ya da yaralanan vatandaşımızın sayısı nedir?

Ölümle ya da kalıcı hasarla sonuçlanan benzeri olayların yaşanmaması için alınan önlemler var mıdır Varsa nelerdir "

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler