YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Beşir Atalay 'Dinlemeyle ilgili her şey ortada'
Beşir Atalay 'Dinlemeyle ilgili her şey ortada'
24 Şubat 2014 11:47
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 7 bin kişinin dinlendiği iddialarına ilişkin her şeyin ortada olduğunu, şu anda bir değerlendirme yapmasının gerekmediğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Genel Merkezi’nde milletvekillerine vereceği kahvaltılı toplantıya katılan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, girişte gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin, “7 bin kişinin yasa dışı dinlendiği ortaya çıktı. Bununla ilgili ne diyorsunuz?” sorusu üzerine Atalay, “Görüyorsunuz işte, ne diyebilirim ben” cevabını verdi.

Gazetecilerin, dinleme yapılan kişilerin isimlerinin yayınlandığı gazeteye bakabildiniz mi yönündeki sorusu üzerine Atalay, “Tamamına bakamadım. Şu anda bir değerlendirme yapmam gerekmez. Esasen değer esasen değerlendirilecek bir şey de yok. Yani herşey ortada” dedi.

MİT yasa teklifi

“Komisyonda ulusal denetim konusunda bir değerlendirmeniz olmuştu güvenlikle ilgili bu konuyu biraz açabilir misiniz?” yönündeki bir soruya ise Atalay, “Herhalde MİT yasa teklifini görüşürken komisyonda söylediğim hususu bahsediyorsunuz. O konuda bazı ülkelerde uygulamaları var.

Biz ilke olarak AK Parti ve Hükümet, milli iradenin temsilcisi olan Meclis’i her konuda en yetkili merci olarak görüyoruz. Dolayısıyla güvenlikle ilgili de Meclis’te üst bir denetleme kurulu olmasını doğrusu düşünüyoruz. Meclis’ten bütün partilerin içinde temsil edildiği, güvenlikle ilgili konularda bir denetim komisyonu gibi bir oluşum, bazı ülkelerde örneği var, ama bunun biraz çalışılması gerekiyor. Bu tabii MİT yasa teklifinin içine onu koyma imkanımız olmadı. Çünkü diğer güvenlik birimlerimizle birlikte bunun biraz çalışılması ve olgunlaştırılması gerekiyor. Şu safhada onu yetiştirebileceğimizi sanmıyorum. Üzerinde çalışıyoruz, onu ifade etmiş olayım” ifadelerini kullandı.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler