YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Berkin tam 3 mevsimdir komada"
"Berkin tam 3 mevsimdir komada"
23 Aralık 2013 13:29
CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yaralanan ve halen komada bulunan Berkin Elvan'ın 191 gündür bilincinin kapalı olduğunu belirterek açıklamada bulundu.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yaralanan ve halen komada bulunan Berkin Elvan'ın 191 gündür bilincinin kapalı olduğunu belirterek, "Berkin tam 3 mevsimdir komada, 3 mevsimdirgözlerini açmadı ve annesinin elini tutmadı" dedi.

Aygün, Berkin Elvan'ın yakınları ve görgü tanığı Sunay Yıldız ile birlikte Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Aygün, 14 yaşındaki Berkin Elvan'ın "Gezi direnişinin içinde devletin düşman olarak gördüğü bir mahallede sabah ekmek almaya giderken polis tarafından nişan alınarak başından vurulduğunu" iddia ederek, "Berkin tam 3 mevsimdir komada, 3 mevsimdirgözlerini açmadı ve annesinin elini tutmadı" şeklinde konuştu.

Berkin Elvan'ın 191 gündür bilincinin kapalı olduğunu belirten Aygün,Berkin vurulduktan 9 gün sonra avukatının suç duyurusunda bulunduğunu, ancakaradan geçen zamanda tek bir polisten ifade alınmadığını öne sürdü.

Berkin'in babası Sami Elvan, oğlunu vurduğu iddia edilen polislerin yakalanması için etkin bir soruşturma yürütülmediğini ileri sürerek, Başbakan Erdoğan'dan çocuğunu vuran polisleri ortaya çıkarmasını istedi. Elvan, "Neden bizim derdimize derman bulmuyorlar. Bunun hesabını verecekler bana, benim çocuğumu vuran kimse yargılansın" diyerek gözyaşlarını tutamadı.

Berkin'in annesi Gülsüm Elvan da şu an çocuğunun yoğun bakımda değil, okulda olması gerektiğini belirterek, "Sokaklarda oynayan çocuklara bakıyorum benim çocuğum onların arasında yok. Neden benim çocuğum yoğun bakımda " diye sordu.

Elvan, oğlunun durumuyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurduklarını da bildirdi.

Olayın meydana geldiği yerde bir çay bahçesinde çalışan Sunay Yıldız,sabah işyerini açmaya giderken Berkin'i gördüğünü, konuştuğunu ve Berkin'in ekmek almaya gittiğini ifade ederek, olayın nasıl meydana geldiğini anlattı.

Yıldız, Berkin'i20 dakika sonra araç bularak hastaneye götürdüklerini belirterek, "Ailesi ile birlikte biz buraya adalet dilenmeye değil, adalet istemeye geldik. Berkin olaylarla alakası olabilecek yaşta değildi" dedi.

Bu arada gözyaşlarına hakim olamayan baba Sami Elvan toplantı sırasında salondan çıktı.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler