YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Berat Albayrak: Kömüre özel yasa geliyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin Avrupa’dan daha temiz kömür enerjisi ürettiğini söyleyerek “Sadece kömüre özel yasa hazırladık, işçi güvenliği, gaz drenajı dahil en yüksek güvenli güvenlik ölçüleri esas alındı” dedi.
Berat Albayrak: Kömüre özel yasa geliyor
21 Nisan 2016 / 04:33 Güncelleme: 21 Nisan 2016 / 04:39

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, gazetelerin Ankara temsilcileriyle sohbetinde önemli açıklamalarda bulundu. Yerli kömür varken ithal kömüre sıcak bakmadığını söyleyen Albayrak “Avrupa’dan daha temiz kömür enerjisi üretebiliyoruz. Sadece kömüre özel yasa hazırladık, işçi güvenliği, gaz drenajı dahil en yüksek güvenlik ölçüleri esas alındı” dedi.

Albayrak’ın açıklamaları şöyle:

2023 enerji planı:

Kısa, orta, uzun vadeli yapılması gerekenlere ilişkin bir plan hazırladık. Bölgemizdeki sıkıntılardan ciddi şekilde etkileniyoruz, ancak bunu en iyi yönetebiliyoruz. Bu Irak’la başladı, Suriye ile devam etti. Ama Türkiye istikrarlı büyümesini ve demokratik gelişmesini sürdürdü, sürdürecek. Tecrübeli bir liderlik ve siyasi kadro var.

4 şeritli enerji otoyolu:

Enerji üretim kapasitemizi 13 yılda 33 bin megavattan 73 binin üzerine taşıdık. En az 50 bin megavat daha eklememiz gerekiyor önümüzdeki 10 yılda. Türkiye’deki sistem 30-40 önceki nüfusa ve talebe göre yapılmış. İki şeritli, çok çukurlu bir yol gibi. Bunu 4-5 şeride dönüştürüp yeni asfalt dökmemiz gerekiyor.

Temiz kömür enerjisi:

Lobiler haklı gerekçelerle farklı şeyler söylüyorlarsa dinleyebiliriz ama statükocu anlayışla ‘istemezük’ diye bakıyorlarsa buna farklı yaklaşırız. Yerli kaynaklarım varsa ithal kömürle yatırım yapmak makul gelmiyor. Kömür emisyonunda Avrupa’nın 2’de, 3’te bir düzeyindeyiz.

‘İstemezük’çülere tavsiyem, Avrupa’daki eski termik santrallere baksınlar. Şimdi yeni teknolojilerle düşük kalorili kömürleri bile randımanlı üretebiliyoruz. Filtreleme ve karbon emisyonlarına bakıldığında doğalgazdan da daha çevreci.

Kömüre özel yasa geliyor:

Kömür madenciliğinde işçi güvenliğini çok önemsiyoruz. Dünyadaki birçok ülkede maden yasası değil, başlı başına bir kömür yasası var. Biz de metan gazı (grizu) drenajı dahil, iş güvenliği ve işçi sağlığına dayalı kömür üretimi konusunda bir kömür yasası hazırlıyoruz, ilk fırsatta Meclis’e getireceğiz.

Nükleer karşıtı lobiye tavsiye: 

Nükleer enerji bizim için olmazsa olmaz. Dünyada 450’den fazla nükleer santral var; 100’den fazlası da inşa halinde. Japonya’daki Fukuşima olayı sonrası birçoğu ek güvenlik tedbirleri ile yapıldı. Eski santraller, özellikle Ermenistan’daki Metzamor santrali bölge ülkeleri için ciddi risk teşkil ediyor. Bulgaristan’daki öyle... Çevreci arkadaşlara tavsiyem, biraz da buralarla ilgilensinler. Dünya Atom Enerjisi Kurumu ve diğer örgütler nezdinde lobi yapsınlar. Türkiye için çok yararlı olur.

Çantacıya lisans yok:

Çok fazla lisans başvurusu var. Ancak enerjiyi kısa yoldan zengin olma aracı olarak gören çantacı dediğimiz profilden ayırıp daha ciddi bir profilde yatırımcıya dönüştüreceğiz. Küçük küçük yatırımlar yerine orta ve büyük ölçekli yatırımları yönlendireceğiz. Alım garantisi noktasında maliyeti yarıştırmayı, en uygun maliyetle sağlamayı düşünüyoruz.

Yatırımcı ‘beni Ankara kapılarında süründürmeyin’ diyor. Biz de izinler noktasında birçok konuyu çözüp, kılçıksız bir şekilde yatırımcıya sunalım istiyoruz. Total’in yerli yatırımcı tarafından satın alınması olumlu. Bugün enerji sektöründe satın alma için çok doğru bir zaman. Türkiye’nin bu alanda etkin bir oyuncu olması lazım.

Enerji ihracatçısı olabiliriz:

Türkiye’nin bulunduğu bölgede yoğun bir gaz potansiyeli var. Altyapı, nakil yolları açısından Türkiye özellikli konumda ve bölgedeki en güvenilir partnerlerden biri. Öyle bir vizyon planlamalısınız ki Türkiye 10 sene sonra enerji ihraç eden, gaz ihraç eden bir ülke olsun.

Rus ve Japonlar’la ilgili sorun yok:

Rusya ile nükleer santral yapımında devletler arası sözleşmemiz ve karşılıklı sorumluluklarımız var. Kim yükümlülüğünü yerine getirmezse maliyetine katlanır. Şu an için öyle birşey yok. İkinci santralde reaktörle ilgili bazı taleplerimiz oldu. Onunla ilgili yazı yazdık. Onlar dönecekler toplantı yapacağız. Bu yıl ortaklık sözleşmesini imzalarız.

3. santral için yer arıyoruz:

Üçüncü santralin yeriyle ilgili seçenekleri 10-15’e indirdik. Su yollarına yakınlık, uçak yolları, deprem kuşağı, kuş göç yolları gibi 18 kritere göre karar veriliyor. Türkiye’nin bir ucundan diğerine taşımanın da maliyeti var.

DOĞALGAZDA İNDİRİM OLABİLİR

Enerji fiyatlarının çok yüksek seyrettiği dönemlerde ciddi sübvansiyon uygulayarak fiyatları düşük tuttuk. İran Tahkimi de yeni bir fırsat doğurdu, fiyatlarda indirim olabilir.

REJİM DEĞİL SİSTEM SORUNU VAR

Türkiye’de bir rejim sorunu yok, sistem sorunu var. 7 Haziran-1 Kasım arası dönem Türkiye için bir demo oldu. Türkiye’nin bir daha istikrarsız dönemlere dönme lüksü yok. En büyük şansımız güçlü liderliğimizin olması. Türkiye sisteme dayalı çözüm istiyorsa bunun yolu da yeni Anayasa’dan geçiyorsa, Anayasa değişikliği olmazsa olmaz. Muhalefet Meclis’i kilitlemekle meşgul. ‘Ne kadar kilitlersek o kadar az iş yaparlar, başarısız oluyorlar’ diye bakıyor.

PARALEL BİN YILIN EN TEHLİKELİ ÖRGÜTÜ

Bakan Albayrak “(İpek-Koza grubunun Batman’da TPAO’nun petrol sahasına sondaj yapması) Bu sadece ahlaki değil aynı zamanda hukuki bir konu. Yargı gereğini yapacak. Birçoğumuzun bilmediği dünya kadar böyle hikaye var. Mali, hukuki ve personel tarafıyla etkili bir mücadele yürüyor. Klasik terör örgütlerinde karşınızda eli silahlı birileri var.

Ama bu örgütün omurga, karakter ve kişilik anlamında ne rengi ne kokusu var! Türkler’in Anadolu’ya geldiği son bin yılda ortaya çıkmış en tehlikeli örgütten bahsediyoruz. Bu yapı 28 Şubat’tan sonra eğitim kurumları aracılığıyla bir nesli heba etti. Türkiye’de bu kadar güçlü bir liderlik olmasaydı, atlatılamayabilirdi.

Son 10 yıldır siyaseti dizayn etmeye çalışan her yapı tasfiye edildi, helak oldu. Yeni dönemde de birşeyler var, bunlar da helak olacak. Türkiye’de bir rejim sorunu yok, sistem sorunu var. 7 Haziran-1 Kasım arası dönem Türkiye için bir demo oldu. Türkiye’nin bir daha istikrarsız dönemlere dönme lüksü yok. Türkiye sisteme dayalı çözüm istiyorsa yeni anayasa olmazsa olmaz” dedi.

 

STAR GAZETESİ

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler