YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Benim projem başkanlık sistemi"
"Benim projem başkanlık sistemi"
29 Eylül 2013 23:04
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Anayasa Komisyonu Başkanı Prof.Dr. Burhan Kuzu Sultangazi Belediyesi tarafından yapılan 'Sultançiftliği hizmet tesisleri' açılış törenine katıldı.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı konusunda yaşanan tartışmalara değinerek, "Kendi içlerinden bir babayiğit çıkamıyor. Kovdukları birilerini geri almaya çalışıyorlar" dedi.

"Çomağı daha sokacağız"

İstanbul'un yedi tepesini birleştiren tüneller yaptıklarını, 3. köprü, 3. havalimanı yapılacağını hatırlatan Bağış, "Bütün bunlar sizin ananızın ak sütü gibi helal olan paralarınızla yapılıyor. Bu havada bulut, tavada yemeğe alışmış, yolsuzlukların gerçek sebebi olan baronların cebine gitmediği için, içerdekiler de dışardakiler de rahatsız oldular. Çünkü tekerlerine çomak soktuk. Şüpheniz olmasın çomağı daha sokacağız" dedi. Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, "Benim projem başkanlık sistemi. Hepiniz bunu biliyorsunuz. Bu modelle bir yere varamayız. Bu parlamenter modelle. Bu yamama modelidir. Yani eğer başkanlık modeli gelirse böyle bir bina ortaya çıkacak, Türkiye genelinde açıdan bu gayret devam eder inşallah, o projede de bir gün gerçekleşir.

Sağlık bakanı Gezi eylemcilerine yüklendi

Törene Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da katıldı. Uzun bir konuşma yapan Müezzinoğlu gezi olaylarına değinerek, "Ak Parti olarak Başbakan Erdoğan öncülüğünde bu milletin hak ve hukukuna asla dokundurtmayacağız. Bundan sonra, bu memlekette sandık ne derse o olacak" dedi. Müezzinoğlu, "Henüz merdivenin ilk basamaklarındayız. Onları da elbirliğiyle aşacağız. Bir Gezi olayları hadisesini yaşadık. Bu milletin yükselmesinden, milli iradesinden rahatsız olanlar, ülkenin istikrarını bozmak, 'her yer Taksim her yer direniş' diyerek milletin huzurunu bozmaya çalıştılar.

Başaramadılar. Rahatsız oldukları neydi. Sekiz, on ağacın sökülmesi miydi ? Dertleri, milletin ümüğünü sıkmak. 1960'da milli iradeyi idam edenler, 1970'de bu milletin iradesini kıyıya itenler, 80'de tanklarla ezip geçenler. 90'larda postmodern darbe diyenler, 2 insanımızdan 1'inin oyunu almış olan partimize kapatma davası açanlar, baktılar ki milletin iradesini ezip geçemiyorlar. Baktılar ki, milletin iradesi onların ümüğünü sıkıyor. 2003'te faiz lobisi 100 liranın 85 lirasını cebine hortumlarken, baktı ki hortumlar kesildi. Hormonla büyümüşlerdi, devam etmesini istiyorlardı, Gezi Parkını bahane ettiler" ifalerini kullandı.

Kuzu'dan ilginç yeni anayasa benzetmesi

Törene katılan Anayasa Komisyonu Başkanı ve Ak Parti İstanbul Milletvekili Prof.Dr. Burhan Kuzu açılışını yaptıkları binayı överek, " Her türlü ihtiyaçlar düşünülmüş, böylesini görmedim "dedi. Proje sahibiyle tanıştığını ve kendisine bir benzetmede bulunduğunu söyleyen Kuzu, "Dedim ki, 'öyle bir bina çizmişsiniz ki, benim anayasa projeme benziyor. Ama bir farkımız var. Sen yaptın ben hala yapamadım'. Eğer o da gerçekleşirse, benim projem başkanlık sistemi. Hepiniz bunu biliyorsunuz. Bu modelle bir yere varamayız. Bu parlamenter modelle. Bu yamama modelidir. Yani eğer başkanlık modeli gelirse böyle bir bina ortaya çıkacak, Türkiye genelinde açıdan bu gayret devam eder inşallah, o projede de bir gün gerçekleşir" diye konuştu.

Yemek dağıtımı yapıldı

Yapılan konuşmaların ardından açılışı geçildi. Açılış sebebiyle törene katılan vatandaşlara yemek dağıtıldı. Törene katılan bakanlar binayı gezerek bilgi aldı.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış,
"Bir sürü hatadan dolayı partilerinden kovdukları bir kişiyi, umut olarak görüyorlar. Kendi içlerinden bir babayiğit çıkamıyor. Kovdukları birilerini, geri almaya çalışıyorlar"

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu,
"Bir Gezi olayları hadisesini yaşadık. Bu milletin yükselmesinden, milli iradesinden rahatsız olanlar, ülkenin istikrarını bozmak, 'her yer Taksim her yer direniş' diyerek milletin huzurunu bozmaya çalıştılar. Başaramadılar"

Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu,
"Benim projem başkanlık sistemi. Hepiniz bunu biliyorsunuz. Bu modelle bir yere varamayız. Bu parlamenter modelle. Bu yamama modelidir. Yani eğer başkanlık modeli gelirse böyle bir bina ortaya çıkacak, Türkiye genelinde açıdan bu gayret devam eder inşallah, o projede de bir gün gerçekleşir.

 

DHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler