YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Beni suçlayacağınıza yeniden düzenleyin"
"Beni suçlayacağınıza yeniden düzenleyin"
"Beni suçlayacağınıza yeniden düzenleyin"
01 Temmuz 2008 / 20:14 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, CHP'nin kendisi ve Başbakan Erdoğan hakkında verdiği soruşturma önergesi ile ilgili Deniz Baykal’a fena yüklendi
CHP ve Baykal'ın özür dilemesi gerektiğini savunan Atalay, “Özrü kabahatinden büyük. Özür dilemesi gerekir aslında, ama iler ileri devam ediyorlar. CHP ne bununla ilgili bir suç duyurusunda bulundu ne de Meclis'e başvurdu.


Tecrübeli genel başkan (Deniz Baykal) polisi hükümeti içişleri bakanını, başbakanı suçladı herkesi istifaya çağırdı. Daha hiç bir şey bilinmiyordu. Suçlamalarda bulundu, herkesi istifaya çağırdı” dedi.
TBMM Genel Kurulu'nda, yasa dışı dinleme iddiaları konusunda, CHP'nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İçişleri Bakanı Beşir Atalay hakkında verdiği soruşturma önergesi üzerine Hükümet adına söz alan İçişleri Bakanı Beşir Atalay CHP Lideri Deniz Baykal'a yüklendi.


CHP ve Baykal'ın, kendisiyle birlikte Başbakan Erdoğan'ı, Hükümeti, Emniyet Teşkilatı ve polisi haksız yere suçladığını ve istifaya çağırdığını söyledi.
Bu konuda herkesten çok olayın sonuçlanmasını istediği kaydeden Atalay, “Araştırma önergesini biz verelim dedik. Bu konuda bir sorun varsa, hukuki düzenlemelerde bir sorun varsa bunun üzerine biz gidelim dedik” diye hatırlattı.


TÜRKİYE'YE İFTİRADIR


Atalay, muhalefet partili temsilcilerinin, “Dinlenme” iddialarına yanıt verirken sert çıktı.
Atalay, “Göz bebeğimiz bu Meclis. Türkiye'nin temsil yeri. ‘Herkesin dinlendiği, işkencelerin kol gezdiği' şeklinde görenler bu ülkeyi karanlık bir yer olarak göstermek Türkiye'ye iftiradır” diye konuştu.


“Güvenlik ve özgürlük” bu iki kavramı çok iyi bildiğini ve kullandığını söyleyen Beşir Atalay, “Güvenlik de özgürlük için vardır. Korkusuzca yaşamak için güvenlik ve özgürlük dengesini kurarsanız orada özgürse yaşarsınız. Biz bunu önemsiyoruz” şeklinde konuştu. Atalay şöyle devam etti:


“Biz iktidar olduğumuz yıl, işkenceye ‘sıfır' tolerans dedik. Polis merkezlerimizi, polis tutumunun değişmesi için programlar yaptık. Karakollar değişti. Bunları ülkenin kazanımları olarak, ülkemizin övünç meselesi olarak sizlerde yurtdışında anlatınız. Türkiye ile ilgili işkence konusunda bir başvuru falan yok.”


BENİ SUÇLAYACAĞINIZA YENİDEN DÜZENLEYİN


2 yıl önce dinlemeyle ilgili Meclis'te yapılan düzenlemeyi hatırlatan Atalay, bu düzenlemeyle yeni bir sistemin getirildiğini kaydetti.
Muhalefet partilerine bu konuda bir çağrıda bulunan Bakan Atalay, “Bu yetersizse, beni suçlayacağınıza gelin yeniden düzenleyelim. Türkiye'deki yasayı uygulamayı yeniden gözden geçirelim. Bir eksik varsa bunu giderelim. Birilerini gereksiz ve haksız yere suçlamayın” dedi.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a yüklenen Atalay, “Bu olay nasıl gelişti, Önder Sav olayı nasıl gelişti, iddialar üzerine gelişti. Ancak, olay aydınlandı” şeklinde konuştu.


ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, olayın aydınlığa kavuştuktan sonra suçladığı herkesten özür dilemesi gerektiğini savunan Bakan Atalay konuşmasına şöyle devam etti:
“Özrü kabahatinden büyük. Özür dilemesi gerekir aslında, ama iler ileri devam ediyorlar. CHP ne bununla ilgili bir suç duyurusunda bulundu ne de Meclis'e başvurdu. Tecrübeli genel başkan (Deniz Baykal) polisi hükümeti İçişleri Bakanını, Başbakanı suçladı herkesi istifaya çağırdı. Daha hiç bir şey bilinmiyordu. Suçlamalarda bulundu, herkesi istifaya çağırdı. Biz ne yaptık hükümet sorumluluk taşıyor.


Basın toplantısı yaptım bu işin üzerine gideceğiz dedim. Herkesten çok biz gideceğiz dedik. Ankara valisine talimat verdim. Cumhuriyet Başsavcılığına başvuru yapılsın dedim. İdare boyutu araştırılsın dedim. Meclis ve parti grubumuz araştırma komisyonu önergesi verdi ve Meclis'te araştırma komisyonu kuruldu. İktidar yanlışları düzeltmek için uğraşıyor. Anamuhalefet partilerinin ve iktidarın yaptıklarını şöyle bir kronolojisini yapsanız şaşırır kalırsınız.”


Araştırma önergesinin kendileri için büyük önem taşıdığına dikkat çeken Bakan Atalay, “CHP burada emniyetimizi polisimizi ve emniyet teşkilatımızı suçlayacağına kendi parti içinde ki gelişmelere baksın ve bizden halktan başbakandan, polis teşkilatından özür dilesin. CHP'nin bu iddialarıyla ilgili basın da çok şey yaptı basın erdem gösterdi ve özür diledi” diye konuştu.


Bunun üzerine konuşma süresini aşan Atalay'a, Başkanvekili Eyüp Cenap Gülpınar'dan uyarı geldi. Genel Kurul'da bazı AKP'li milletvekilleri, “Bırakta cümlesini bitirsin” sözleri üzerine Gülpınar, “Olmaz efendim. Ne bir cümlesi en az 10 cümlesi var. Kimseye vermedim. Sayın Bakana da müsamaha gösterme” dedi.
Gülpınar, Atalay'a sözlerini tamamlaması için bir dakikalık süre verdi.


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler