YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Ben bu ülkenin kaynağıyım'
CHP lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın kendisi için söylediği 'kaynak' sözüne atıfta bulunarak, 'Ben bu ülkenin kaynağıyım, çimentosuyum.' dedi.
'Ben bu ülkenin kaynağıyım'
22 Ocak 2011 / 18:04 Güncelleme: 22 Ocak 2011 / 18:14

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Ardahan'da kendisine yönelik ''kaynak'' sözünü kullandığını belirterek, ''Bizim bu toplumda kaynak olmamız, bu toplumu birleştirmekten gelir, toplumu ayrıştırmaktan değil. Onların anladığı kaynak bizim anladığımız anlamda değil'' dedi. Kılıçdaroğlu, kendisinin ''ülkenin kaynağı, çimentosu'' olduğunu belirtti.

Kılıçdaroğlu, Deda Düğün Salonu'nda çiftçi ve üretici birlikleriyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Denizli'de kriz döneminde binlerce işçinin işsiz kaldığını, sanayide kayıpların olduğunu belirterek, Denizli'nin bu bölgenin gözbebeği olduğunu ifade etti. AK Parti iktidarı döneminde pamuk çiftçisinin yüzünün gülmediğini, pamuğun Yunanistan'dan alındığını dile getiren Kılıçdaroğlu, kimsenin pamuk ekmek istemediğini belirtti. Mevcut hükümet ne yaparsa yapsın, geleceğe umutla bakılması gerektiğini savunan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Ne yapacağız ona bakmalıyız. Türkiye'yi nasıl aydınlığa çıkarırız, ona bakmalıyız. Ve biz karanlıkları aydınlığa çıkarmak için ortak mücadele etmek zorundayız, beyez geleceğe bakmalıyız. Bu mücadeleye var mısınız? İşçisiyle, çiftçisiyle, köylüsüyle, sanayicisiyle, emeklisiyle, memuruyla beraber mücadele etmek zorundayız. Türkiye bir süreçten geçiyor. Özgürlüklerimiz sınırlandı, bize 'Üretmeyin' diyorlar, 'Sadece tüketin'. 'Çalışmayın' diyorlar, 'İşsiz kalın. Yoksul olun' diyorlar, 'ekmeğe ve makarnaya muhtaç olun' diyorlar.  Çalışmak sadece benim, sadece sizin göreviniz değil, hepimizin ortak görevi olmalı. Hep beraber AKP'nin yarattığı karamsarlığı dağıtmak için mücadele edeceğiz. Bu mücadelenin yolu, ortak çalışmaktan geçiyor.''


-''TOPLUMU BÖLMEYECEĞİZ, KAYNAŞTIRACAĞIZ''-


CHP'nin önerilerinin bulunmadığının iddia edildiğini, kurultayda bu önerileri saydığını belirten Kılıçdaroğu, 41 önerileri bulunduğunu anlattı. Önerilerin daha da artacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, o önerilerin büyük kısmının hak ve özgürlerle ilgili olduğunu vurguladı. Kılıçdaroğlu, öğrenciler üniversiteyi kazandığında anne ve babaların kalacak yer nedeniyle sıkıntı yaşadığını, yurt sorununun çözümlenmediğini belirterek, kendilerinin bu sorunu çözeceklerini dile getirdi. Bununla ilgili TOKİ'ye görev vereceklerini bildiren Kılıçdaroğlu, ''TOKİ yapacak dedik. Recep Bey çıktı, 'Efendim TOKİ'nin o görevi zaten var' dedi. Biz de biliyoruz, görevi var. Niye yurt yapma talimatı vermiyorsun, niye gençleri karanlık odaklara teslim ediyorsun. Biz bunu yapacağız dedik. Bunun sözünü verdik'' diye konuştu.

Gençlerin çağdaş, uygar, her şeyin tartışıldığı özgürlük ortamındaki üniversitelerde yetişeceğini, yoksulluğu bitireceklerini ve aile sigortası getireceklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Bir tek aç çocuk yatağa girmeyecek dedik ve bu kaynağın garantisi benim dedim. Benim adım Kemal ise, ben bu kaynağı bulurum dedim. Ve Recep Bey'i bir telaş aldı. Vay efendim, 'Siz bu vaatlerinizle, nereden bulacaksınız bu parayı. Bu kaynağı neden bulacaksınız' Yandaşına gelince kaynak var, malı götürenlere kaynak var, sıra fakir fukaraya gelince, 'Kaynak yok' Kaynak var bu ülkede. Dün Ardahan'da konuşmuş. Bana 'Kaynak' demiş. Şunu söyleyeyim. Ben bu ülkenin kaynağıyım. Bu ülkenin çimentosuyum ben.

Biz toplumu güçlü kılmak isteriz. Doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine hepimizin birleşmesi lazım. Zulme karşı birleşeceğiz. Baskıya karşı birleşeceğiz. Özgürlümüzü savunacağız. Ve bunun için bizler, bu ülkenin kaynağı olacağız, çimentosu olacağız. Ama unutmayın ben hiçbir zaman, 'Sabah tanıyordum, akşam tanımıyorum' demedim. Onu söyleyenlere 'Oynak Recep' denir biliyorsunuz. Bizim bu toplumda kaynak olmamız, bu toplumu birleştirmekten gelir, toplumu ayrıştırmaktan değil. Onların anladığın kaynak bizim anladığımız anlamda değil. Ne demiş, efendim 'Kuyruğa girersiniz, birisi gelir, yandan kaynak olur' Çünkü bunların kafası üçkağıda çalışıyor. Düzgün bir şeye çalışmaz bunların kafası. Biz diyoruz ki bu toplumda  herkes, bütün yurttaşlar bir arada özgürce ve hepsinin karnı doyarak yaşayacak. Bunun mücadelesini yapacağız. Onların yaptığı gibi yapmayacağız. Toplumu bölmeyeceğiz. Toplumu kaynaştıracağız. Toplum bir arada olacak, huzur içinde olacak. Ve biz söyledik, Denizli'den bir daha söylüyoruz. Bizim coğrafyamızda halkın iktidarında bir tek çocuk bile yatağa aç girmeyecek diyoruz.''

2002 yılında Başbakan Erdoğan'ın Denizli'ye gelerek, akaryakıttan bütün vergileri silme sözü verdiğini savunan Kılıçdaroğlu, bunun için 3 sene izin istediğini ancak iktidarda 9. seneye girilecek olmasına rağmen bu sözün yerine getirilmediğini söyledi. ''Çünkü bunlar düzgün adam değil. Bunların kafası üçkağıda çalışır. Bunlar 'Milleti nasıl soyacağız' diye beklerler. Bunların kafasındaki düşünce budur'' diyen Kılıçdaroğlu, kendilerinin mazottan ÖTV'yi kaldırma sözü verdiklerini, fiyatları yarı yarıya düşüreceklerini belirtti. Bu konuda kendilerine kaynak sorulamadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, ''Verdiği söz var ya. Birisi o sözü hatırlatır, korkusu oradan. Biz onu her yerde hatırlatacağız. Milletimiz bunların ne kadar üçkağıtçı olduğunu bilsin diye. Milletimiz nasıl soyulduğunu bilsin diye bunları anlatacağız. Onun için çiftçiyi destekleyeceğiz, ürünü destekleyeceğiz. Alınterinin karşılığını vereceğiz'' dedi. AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler