YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Ben bilirim' anlayışı bitmeli
'Ben bilirim' anlayışı bitmeli
14 Mayıs 2011 09:22
CHP Antalalya Milletvekili adayı Deniz Baykal, Türkiye'de siyasetin neye ihtiyacı olduğunu söyledi...

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, artık Türkiye'de siyasette bir samimiyete, dürüstlüğe ve içtenliğe ihtiyaç olduğunu düşündüğünü, siyasetin aldatmaca olmaktan çıkarılması gerektiğini söyledi.

Baykal, Alanya İlçe Teşkilatının düzenlediği ''İktidara Yürüyüş'' yemeğine katıldı. Burada konuşan Baykal, Türkiye'de artık değişime, yenilenmeye ihtiyaç olduğunu belirterek, aynı yönetim, aynı zihniyet, aynı anlayışlar, halka tepeden bakan aynı üslubun ve 'ben bilirim' anlayışının artık taşınabilir olmaktan çıktığını söyledi. Türkiye'de yenilenmenin kaçınılmaz hale gelmeye başladığını ifade eden Baykal, milletin, bu seçimlerde bu fırsatı değerlendireceğini kaydetti.

Nasıl bir değişime ihtiyaç olduğunun iyi bilinmesi gerektiğini de anlatan Baykal, ''Peki nasıl bir değişime ihtiyaç var  Artık Türkiye'de siyasette samimiyete, dürüstlüğe, bir içtenliğe ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Siyaset artık bir aldatmaca olmaktan çıkmalıdır. Bir kandırmaca olmaktan çıkmalıdır. Akı kara, karayı ak gösterme çabası olmaktan çıkmalıdır. Çok açık ve net, dürüst bir şekilde yeni bir siyaset üslubu ülkemizde egemen olmalıdır. Bunu mutlaka başarmak zorundayız'' dedi.

Türkiye'de son günlerde bir 'ileri demokrasi' söyleminin kullanıldığını belirten Baykal, şöyle konuştu:

''Türkiye'de bir 'ileri demokrasi' aldı başını gidiyor. Başbakan ağzını açıyor 'ileri demokrasi'. Sanki yeni bir dönem açıldı. Bilinen demokrasi geride kaldı, daha ileri, daha yeni bir demokrasiye geçiyormuşuz gibi bir anlayış Türkiye'de topluma, halka pazarlanmak isteniyor. Neymiş bu ileri demokrasi dönemi. Demokrasinin ilerisi gerisi olmaz. Demokrasi bütün dünyada neyse odur. Onun sıfata ihtiyacı yok, nitelemeye ihtiyacı yok. Demokrasi kendi başına güzeldir, kendi başına iyidir, kendi başına önemlidir ve yeterlidir. 'Hayır biz bu demokrasiyi beğenmiyoruz. Dünyanın kullandığı demokrasiyi beğenmiyoruz onu ileri götüreceğiz. Biz ileri demokrasiyi icat ediyoruz' Her kim ki ülkenin kutsal kavramlarına bazı sıfatlar eklemeye kalkar, demokrasiyi yeterli bulmaz, sıfatlı demokrasi yapar, İslamiyeti yeterli bulmaz sıfatlı İslamiyet getirir, 'ılımlı İslamiyet' der. Biliniz ki bunu yapanların kafasının arkasında bir başka plan vardır. Neyse o.

Demokrasiyse demokrasi. Sen 'ileri demokrasi' diyorsun. Ne oluyor ileri demokrasi  Sabahın beşinde, altısında bu memleketin dürüst, namuslu gazetecileri, aydınları, evlerinden apar topar alınıyorlar ve neyle suçlandıklarını bile bilmeden yıllarca cezaevlerine kapatılıyorlar, kalıyorlar. Sonra da sen bunu 'ileri demokrasi' diyerek kapatmaya çalışıyorsun. İleri demokrasi kamuflajdır. Örtbas etmedir, kapatmadır. Gizlemektir, çarpıtmadır. Niçin  Çünkü siyasette samimiyet yok. Açık ol dürüst ol, gazetecilerin tutuklanması gerekiyorsa açıkça mertçe yap bunu. Ama ondan sonra ileri demokrasi diye sahtekarlık yapma. Mert bir şekilde çık, uyguladığın rejimin adını koymaya cesaret et. Doğruluğa ve dürüstlüğe ihtiyaç var siyasette. Samimiyete ihtiyaç var. İleri demokraside basın özgürlüğü baskıya alınır mı  İleri demokraside devletin parasıyla gazete satın alınır mı  İleri demokraside gazetecileri yıldırmak için 4 milyar dolar para cezası yazılır mı  İleri demokraside basın 'Şunu yazarsam acaba başıma bir şey mi gelir' korkusuyla düşündüğünü yazamaz hale gelir mi  İleri demokraside telefon dinlemeler olur mu  İleri demokraside siyaset kasetlerle, şifrelerle yapılır mı  Mert yapılır, dürüst yapılır, açık yapılır. Yapsana. Kasetlerin arkasına saklanmış, şifrelerin arkasına saklanmış, ileri demokrasi söyleminin arkasına saklanmış bir yaklaşımı artık Türkiye'de değiştirmek lazım. Dürüstlüğe ihtiyaç var, samimiyete ihtiyaç var.'' 

''BU SAHTEKARLIĞA BİR SON VERMEK LAZIM''
 
Türkiye'de bugün yargının bağımsız olduğunu söylemenin mümkün olmadığını öne süren Baykal, şöyle devam etti:

''Yargının bağımsız olmadığı demokrasi olur mu  Türkiye'de bugün 'yargı bağımsızdır' demek mümkün mü  Ne oldu Deniz Feneri  Almanya'da iki defa yargılandı. Hala iddianamesi yazılamadı. Bu ayıp değil mi  Türkiye'ye yakışıyor mu bu  Böyle basın, böyle yargı, böyle hukuk düzeni olur mu  Bunları yaşıyoruz. Neymiş  İleri demokrasiymiş. Demek ileri demokraside böyle oluyormuş. CHP'li belediyelere baskın yapılıyor, AK Partili belediyeler örtbas ediliyor. Deniz Feneri susturuluyor, takip edilmiyor, namuslu dürüst yazarların ellerine kelepçeler vuruluyor, cezaevlerine taşınıyor. Bunun adına da ileri demokrasi deniliyor. Bu sahtekarlığa bir son vermek lazım. Bu seçimler bu sahtekarlığa bir son verme fırsatı olarak değerlendirilmelidir.''

Hükümetin dış politikasını da eleştiren Baykal, hükümetin, Irak'ta bir milyon Müslümanın öldürülmesine sessiz kaldığını iddia ederek, şu görüşlere yer verdi:

''Irak'ta bir milyon Müslümanın öldürülmesi karşısında sessiz kalacaksınız, ağzınızı bıçak açmayacak, ama İsrail'in yaptığı zulüm karşısında aslan kesileceksiniz, nutuk üstüne nutuk atacaksınız. Bir dış politika izleyeceksiniz. 'NATO'nun ne işi var Libya'da, NATO giremez Libya'ya' diyeceksiniz. 'Asker kullanılması Libya'ya karşı yanlıştır' diyeceksiniz. Ama Kaddafi'nin evinin bombalanmasına, çoluk çocuğunun öldürülmesine sizin de üyesi olduğunuz NATO'nun bombalamasına onay vereceksiniz. Bu sahtekarlıklara artık bir son vermek lazımdır.''

''Önümüzdeki siyaset döneminin aldatmaca dönemi olmaktan mutlaka çıkarılması gerektiğini'' vurgulayan Baykal, ''Namert siyasete, arkadan bıçaklamaya son verilmelidir. Dürüstlük samimiyet ve cesaret ödüllendirilmelidir. Önümüzdeki seçimde Türkiye bir yeni dönem açmayı başaracaktır. CHP de bu yeni dönemin öncüsü olarak bu görevi üstlenecektir. Sahtekarlıklara son veren, dürüstlüğe mertliğe sahip çıkan yeni bir siyaset döneminin bayrağını hep beraber yükseltelim'' diye konuştu. (AA)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler