YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Belçika ile işbirliğini terör örgütü konularında da görmek istiyoruz'
'Belçika ile işbirliğini terör örgütü konularında da görmek istiyoruz'
09 Mart 2016 15:09
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Belçika ile istihbarat, bilgi paylaşımı ve somut adımların atılması gibi tüm konularda işbirliğimiz var. Aynı işbirliğini PKK ve DHKP-C gibi diğer terör örgütü konularında da görmek istiyoruz" dedi.

 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yabancı terörist savaşçılar konusunda Belçika’nın tüm beklentilerini karşıladıklarını belirterek, "Belçika ile istihbarat, bilgi paylaşımı ve somut adımların atılması gibi tüm konularda işbirliğimiz var. Aynı işbirliğini PKK ve DHKP-C gibi diğer terör örgütü konularında da görmek istiyoruz” dedi.

Çavuşoğlu, Hilton Otel’de düzenlenen Türkiye-Belçika Üçlü Bakanlar Toplantısının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Toplantıda öncelikle terörizm ve yabancı terörist savaşçılar konusunu masaya yatırdıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, “Yabancı terörist savaşçılar konusunda Belçika’nın tüm beklentilerini karşılıyoruz.

Belçika ile istihbarat, bilgi paylaşımı ve somut adımların atılması gibi tüm konularda işbirliğimiz var. Aynı işbirliğini PKK ve DHKP-C gibi diğer terör örgütü konularında da görmek istiyoruz.

İkili görüşmelerimizde PKK ve DHKP-C’nin nasıl birlikte olduğunu, Türkiye’deki son terör faaliyetlerini hatta PKK-PYD-YPG ilişkisini de anlatmaya çalıştık” ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, Suriye ve Irak gibi birçok konuda koalisyon içinde Belçika ile birlikte hareket ettiklerini ve Belçika güçlerinin Irak’ta DAEŞ’e karşı güçlerin eğitimine de katkı sağladığını, Türkiye’nin de bu konuda gerekli yardımı yaptığını söyledi. 

“DAEŞ ve diğer terör örgütlerle mücadele etmek önemli ama Irak’ın ve Suriye’nin istikrarı için birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Ve en iyi çözümün siyasi çözüm olduğunu biliyoruz” diye konuşan Çavuşoğlu, çatışmaların durdurulması noktasında bile ihlaller olduğunun altını çizdi. 


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler