YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Beklediğimiz adım atıldı"
SP lideri Kurtulmuş: Hükümet beklediğimiz adımı attı
"Beklediğimiz adım atıldı"
11 Mart 2010 / 17:18 Güncelleme: 11 Mart 2010 / 17:19

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, IMF ile sona eren görüşmeleri değerlendirdi. Kurtuluş, hükümetin çok olumlu bir adım attığını söyledi.

Partisinin Genel Merkez binasında basın toplantısı düzenleyen Kurtulmuş, "Hükümet beklediğimiz adımı attı." dedi. Kurtulmuş 1,5 yıldır her fırsatta IMF ile anlaşma imzalanmaması konusunda uyarılarda bulunduğunu belirterek, "Bu ekonomik model Türkiye'ye uygun değil. Bölgeler arasındaki adaletsiz gelir dağılımı ve ciddi ekonomik sıkıntıların, işsizliğin nedenlerinin arkasında bu yanlış uygulanan model var. En son İstanbul'da Anadolu Aslanları İşadamları Konfederasyon'unda Sayın Başbakan ile konuları kürsüden de olsa mülahaza fırsatı bulduk. Yaptığımız uyarılarda Sayın Başbakan'ın önümüzdeki günlerde IMF anlaşmasını imzalamaması konusunda uyarılarda bulunduk.
 

Bizim bu uyarılarda bulunmamızın ise rasyonel nedenleri var. Bunlardan biri Gelirler İdaresi'nin özerleştirilmesi. Gelirler İdaresi'nin özerkleştirilmesi demek Duyun-u Umumiye'nin postmodern adıdır. Buna asla razı olmayacağımızı Sayın Başbakan'ın önünde ifade etmiştik. Diğer bir husus da belediye gelirlerinin kontrolü. Belediye gelirlerinin kontrol edilmesi IMF'nin aylardır öne sürdüğü taleplerden biridir. Bunun karşılanamaz olduğunu ifade etmiştik. Bu konularda Saadet Partisi'nin yüksek sesle karşı çıkmasının çok önemli etkisi olmuştur." diye konuştu.
 

IMF'nin politikasının program üzerinden Türkiye'ye siyasi baskı uygulamak olduğunu iddia eden Kurtulmuş, gelinen bu noktada Saadet Partisi'nin uyarılarının önemli olduğunun altını çizdi. IMF ile bir anlaşma yapılmamasını ciddi bir şekilde önemsediklerini belirterek, "Bunun açıklaması da Saadet Partisi IMF kalesini yıkmıştır." ifadelerini kullandı.
 

Bu konunun takipçisi olduklarını belirten Kurtulmuş, "Türkiye'nin bundan sonra baskı altına alınacağı bir ekonomik programın içinde olmaması menfaatinedir. 2000 yılından itibaren uygulanan ekonomi programını da bir an önce terk etmelidir. Bu program terk edilmezse yarın IMF'nin yeni baskılarda bulunması kaçınılmazdır." sözlerini kaydetti.
 Kurtulmuş, Saadet Partisi'nin artık fiili ana muhalefet partisi haline geldiğini de belirtti. Kurtuluş, her konuda parti olarak yaptıkları her şeyin iktidar tarafından değerlendirildiğini ifade etti. CHA

örnek bir tutum...
 // ibrahim çelikoğlu
Muhalefet,hükümete uymak mecburiyetinde değil,olamaz.Devletin düzenine uymak mecburiyetindedir.Hükümet devlet yararına bir iş yapmıyorsa,kendi doğru bildiğini koymak,açıklamak için vardır.Görevide budur.Ortaya koyduğu bilir kişilerce incelenir,hükümet dinlemezse,genelge verip meclise getirilir.
Bugünkü muhalefete bir bakın.Devletin hayırını istediklerine raslanmıyor.Gayeleri:Devlet çöksün hükümeti biz elimize geçirelim"zihniyeti.Yazık günahtır....
11 Mart 2010 19:35
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler