YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bekir Bozdağ'dan EMASYA açıklaması
Bekir Bozdağ'dan EMASYA açıklaması
28 Haziran 2013 10:43
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "EMASYA Protokolü'nün sivilleştirildiği" iddialarının doğru olmadığını belirterek açıklamalarda bulundu.

Bozdağ, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin konuları değerlendirdi.

EMASYA Protokolü'nün, AK Parti iktidarı döneminde kaldırıldığını anımsatan Bozdağ, İl İdaresi Kanunu'nun valilere ilin asayişinde çıkan problemlere karşı polis, jandarma ve sahil güvenlik birimlerini kullanma yetkisi verdiğini belirterek, valilerin mevcut kolluk kuvvetlerinin yetersiz kalması halinde askeri yapılardan da yardım talep edebileceğinin bu kanunda belirtildiğini söyledi.

Bekir Bozdağ, "İl İdaresi Kanunun 11. maddesinde böyle bir hüküm var. Gazetelerde yazdığı gibi bir protokol olmasa dahi o hükme göre, vali asayişte bir problem olması halinde askeri yapıdan yardım talebinde bulunabilir. Geçmişten beri bunun usülünü ortaya koyan, kimin hangi kurallara uyacağını gösteren idari bir düzenlemedir. Eski anlamda EMASYA Protokolü'nün yeniden yürürlüğe konulmuş hali değildir bu" diye konuştu.

TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesinin değiştirilmesini içeren tasarıda müdahale yetkisinin, Bakanlar Kuruluna verildiği hatırlatılarak, "Biraz önce söylediklerinizle Bakanlar Kuruluna verilen yetki çakışıyor mu, ters mi düşüyor" sorusuna Bozdağ, "Birisi aynı il içerisinde olan durumda... İller arası olduğu durumda da Bakanlar Kurulu kullanıyor. Herhangi bir çelişki söz konusu değil" yanıtını verdi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler