YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bekir Bozdağ'dan, ‘Alevi açılımı’
Bekir Bozdağ'dan, ‘Alevi açılımı’
01 Ekim 2013 12:21
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ‘Alevi açılımı’ konusundaki çalışmaların devam ettiğini belirtirek, 'Bu çalışma bittiği zaman yeni adımlar atılacaktır' dedi.

Bekir Bozdağ, katıldığı bir televizyon programında, ’demokratikleşme paketi’ ile ilgili soruları cevaplandırdı.

Demokratikleşme paketinde ‘Aleviler’ konusunda adımların olmadığına yönelik eleştirilerin hatırlatılması üzerine Bozdağ, Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla çalışma başlatıldığını belirterek, “Bu paketin içerisinde bu çalışmanın olacağına, bu çalışmadaki bütün konuların olacağına dair bizim bir açıklamamız olmadı. Ama konuda şu da olacak, bu da olacak diye yazılanlar oldu, beklentileri onlar belki farklı bir noktaya veya bu pakete odaklandırdı. Bizim bundan önce yaptığımız çalışmalarda ortaya koyduğumuz samimiyet bunu açıkça ortaya koyuyor. Bu çalışma bittiği zaman yeni adımlar atılacaktır ve bu konularda da gerekli değerlendirmeler şu anda çalışma içerisinde yapılıyor bittikten sonra kamuoyuyla biz bunu paylaşacağız. “dedi.

Alevileri de ilgilendiren düzenlemeler

Bozdağ, paketin içerisinde yer alan düzenlemelerin ‘Alevileri’de ilgilendiren düzenlemeler olduğunu belirterek, “Bu paketin içerisinde toplumumuzun pek çok kesimini ilgilendiren, esasında 76 milyonun tamamını ilgilendiren konular var. Bu paketin tamamı bütün Alevi vatandaşlarımızı da ilgilendiriyor. Sadece Niğde Üniversitesi’nin isminin değiştirilmesi değil, ayrımcılıkla ilgili düzenleme olsun, nefret suçlarıyla ilgili düzenleme olsun, diğer bütün düzenlemeler de esasında bütün herkesi ilgilendiren düzenlemeler” diye konuştu.

Yaşam tarzına garanti

Bozdağ, Demokratikleşme Paketi’ndeki adımların önemine işaret ederek şöyle konuştu:”Bu bizim hazırladığımız ilk paket değildir, son paket de olmayacaktır, Türkiye’nin ihtiyaçları, Türkiye’de yaşadığımız sorunlar bu konularda başka adımların atılmasını da getirecektir.

Bu paketin içerisinde yer alan her konu etnik birtakım nedenler veya dini birtakım nedenler, insanların sahip olduğu farklı sıfatlar nedeniyle yapılmış düzenlemeler değil. Bu düzenlemelerin tamamı Türkiyemizde yaşayan hem Alevi anlayışına sahip vatandaşlarımız, hem farklı etnik kökenlere sahip insanlarımız, herkes için geçerli. Seçim barajı düştüğünde bundan Alevi vatandaşlarımız istifa etmeyecekler mi? Edecekler. Yaşam tarzına müdahale, herkesin yaşam tarzını garanti altına alan, teminat altına alan, müdahale edene ceza öngören, yaptırım öngören bir anlayış herkesi ilgilendirmiyor mu? İnancının gereğini yaşama konusunda da yine burada teminatlar getiriliyor. Sadece hürriyet alanı açılmıyor, bu hürriyet alanının ortaya koyduğu teminatlara birileri müdahale ettiği zaman, insanların yaşam tarzlarına, dini inançlarına göre müdahale ettiği zaman onları cezalandıran adımlar attık.”

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler