YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bekir Bozdağ HSYK'da konuştu
Bekir Bozdağ HSYK'da konuştu
22 Ocak 2014 15:50
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ,'Adaletin güçlü olduğu yerde devlet de güçlüdür, insan da güçlüdür, her şey daha güçlüdür' dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Adaletin güçlü olduğu yerde devlet de güçlüdür, insan da güçlüdür, her şey daha güçlüdür. Bunun sağlanabilmesinin ön koşulu da yargının görevini kendi doğal sınırları içerisinde yapması, işlemesi ve işletilmesidir” dedi.

Yargıtay ve Danıştay üyelerinin mazbata töreni, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Törene, Adalet Bakanı Bozdağ, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, HYSYK üyeleri, askeri hakim ve savcılar katıldı. Yargıtay ve Danıştay üyeliğine seçilen yargıçların uzun bir meslek hayatını başarıyla geçirdiklerini kaydeden Bakan Bozdağ, “En az 20 yıllık meslek geçmişi olan yüksek yargıçların bundan sonraki yaşamlarında da büyük başarılarla geçeceğine yürekten inandığımı ifade etmek istiyorum. Bu vesileyle öncelikle bu görevlere seçilmiş bulunan yüksek yargıçları gönülden tebrik ediyor, bundan sonraki görevlerinde başarılar diliyorum” diye konuştu.

Toplumu ayakta tutan yegane değerin adalet olduğunu belirten Bakan Bozdağ, “Adalet her yerde her zaman ve her koşulda istisnasız bir şekilde herkesi ilgilendiren uygulanması, gösterilmesi, yaşanması, korunması, aranması uğrunda her şeyin feda edilmesi ve ayakta tutulması gereken müstesna bir değerdir. Adaletin güçlü olduğu yerde devlet de güçlüdür, insan da güçlüdür, her şey daha güçlüdür. Bunun sağlanabilmesinin ön koşulu da yargının görevini kendi doğal sınırları içerisinde yapması, işlemesi ve işletilmesidir. Unutulmamalıdır ki hakim ve sacının temel sorumluluğu devleti korumak, devlet fikriyle ilgili bireysel veya toplumsal herhangi bir çıkarı gözetmek değildir. Esas görev tarafsız ve bağımsız bir pozisyonda durarak hukuku korumak, hakkı gözetmek, adaleti teslim etmektir. Hukuk korunursa, hak yerini bulursa devlet ve her türlü toplum değeri korunmuş insan yüceltilmiş olur” ifadelerini kullandı.

Bozdağ’ın konuşmasının ardından 17 Yargıtay üyesi ve 6 Danıştay üyesinin mazbata törenine geçildi.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler