YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bedellinin ayrıntılarını açıkladı
Bedellinin ayrıntılarını açıkladı
22 Kasım 2011 12:48
Başbakan Erdoğan, AK Parti Grup toplantısında beklenen açıklamayı yaptı. Bedelli askerliğin ayrıntılarını birbir anlattı. Erdoğan, kanun tasarısının bugün itibariyle TBMM Başkanlığına teslim edileceğini açıkladı.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 30 yaşından gün almış olanların 30 bin Türk lirası karşılığında bedelli askerliğe hak kazanacağını ve 21 gün temel askerlik hizmetinden muaf tutulacağını açıkladı.

Partisinin Grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, bedelli askerlikle ilgili kanun tasarısının detayları hakkında bilgi verdi.

Erdoğan, 30 yaşından gün almış olanların 30 bin Türk lirası karşılığında bedelli askerliğe hak kazanacağını ve 21 gün temel askerlik hizmetinden muaf tutulacağını bildirdi. Erdoğan, yurt dışında 3 yıl çalışanların, 10 bin Avro bedelle askerlik yapacaklarını, 38 olan yaş sınırı ile 21 gün temel askerlik hizmetini de tamamen kaldırdıklarını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bedelli askerliğe ilişkin kanun tasarısının bugün itibariyle TBMM Başkanlığına teslim edileceğini kaydetti.

Erdoğan, 15 Kasım itibarıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığında 34, Jandarma Genel Komutalığında ise 31 kışlanın isminin değiştirildiğini belirterek, ''Yeni uygulamada emeği geçen başta Genelkurmay Başkanımız ve ekibi olmak üzere herkese şahsım, milletim, özgürlükler, demokrasi adına teşekkür ediyorum'' dedi.

TERÖRLE MÜCADELEDE ZAAFİYETE İZİN VERMEYİZ

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bedelli askerlik uygulamasında terörle mücadelede zafiyetin oluşmasına asla izin vermeyeceklerini söyledi.

Erdoğan, bazı kışla isimlerinin acı hatıraları diri tutmak, hassas bazı duyguları rencide etmek noktasında son dere haklı olarak şikayet konusu olduğunu, bunların başında da 1943 yılında Van'ın Özalp ilçesinde 33 vatandaşın katledilmesinden sorumlu ve bu suçtan da mahkum Mustafa Muğlalı'nın adının Van'da bir kışlaya isminin verilmesinin geldiğini anlattı. 

''Mustafa Muğlalı'nın ismi Van'daki bu kışladan artık kaldırıldı' diyen Erdoğan, başta Vanlı'lar olamak üzere milleti rencide eden bu uygulamaya son verildiğini kaydetti.

15 Kasım itibariyle Kara Kuvvetleri Komutanlığında 34, Jandarma Genel Komutanlığında ise 31 kışlanın isminin değiştirildiğini anlatan Erdoğan, yeni düzenlemeyle tabur ve daha alt seviyelerdeki birliklere şehitlerin ya da orada hizmette bulunan TSK mensuplarının isminin verileceğini ifade etti.

Erdoğan,''Yeni uygulamada emeği geçen başta Genelkurmay Başkanımız ve ekibi olmak üzere herkese şahsım, milletim, özgürlükler ve demokrasi  adına teşekkür ediyorum'' dedi.

''9 yıl boyunca gündemimizde oldu''

Başbakan Erdoğan, bedelli askerliğin 9 yıl boyunca AK Parti olarak gündemlerinde olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

''Bu konuda şartların oluşmasını, özellikle de terörle mücadelede zafiyete yol açacak bir durumun oluşmamasını dikkatle gözledik ve bunun ilgili kurumlarla istişaresini yaptık. Sürekli olarak Genelkurmay Başkanlarımızla bunun değerlendirmesini hep yaptık, istişare halinde olduk. Asker sayımızı, asker potansiyelimizi dikkate aldık. Bugün bu tasarıyı hazırlamamız uzun bir ön çalışmanın neticesidir. Bakaya sayısındaki artış, buna ek olarak yaptırdığımız anketler, kamuoyu yoklamaları, ilgili kurumlarla yaptığımız istişareler, bedelli için uygun ortamın, uygun şartların oluştuğunu göstermiştir. Biz de bunun üzerine adımımızı bugün attık. Bildiğiniz gibi Anayasamızın 72. maddesi, vatan hizmetinin her vatandaşın hakkı ve ödevi olduğunu belirtir. İlgili kanunlarda ise bu hizmetin bedelli veya dövizle askerlik uygulaması şeklinde yapılabileceği düzenlenmiş durumdadır.''

Bedelli askerlik uygulamasının daha önce 3 kez yapıldığını hatırlatan Erdoğan, ''1987, 1992 ve 1999 yıllarında çıkarılan kanunlarla mümkün hale gelmiş. 1987 ve 1992 yıllarında çıkarılan  askerlik kanunlarında amaç, büyük miktarlara ulaşan saklı, bakaya ve yoklama açığı birikiminin engellenmesiydi. 1999'da ise bedelli askerlik, Marmara depreminin zararlarının giderilmesine katkı sağlamak için çıkarılmıştır'' dedi.

''Bakaya sayısı ciddi oranlarda arttı''

Bedelli askerlik uygulamasıyla iki önemli hedefi gözettiklerini vurgulayan Erdoğan, ''Biz ise bedelli askerlik uygulamasıyla iki önemli hedef gözetiyoruz; bunların hiçbirisi değil. Bakaya kalanların sayısının ciddi oranlarda artığını görüyoruz ve bedelli askerlik yoluyla bu birikimin azaltılmasını hedefliyoruz. İkincisi ise Bedelli Askerlik Kanunu ile çok önemli sosyal bazı hizmetleri ve destekleri gerçekleştirmeyi hedefliyoruz''' diye konuştu.

Tasarıya koydukları bir maddeyle  bedelli askerlik uygulamasından elde edilecek gelirin şehit yakınlarına, gazilere, özürlülere, muhtaç erbaş ve er aileleri ile TSK'ya, Jandarma Genel Komutanlığına, Sahil Güvenlik Komutanlığına, Emniyet hizmetleri sınıfına mensup vazife malullerine yönelik sosyal hizmet ve faaliyetlerinin finansmanına aktarmanın da yer aldığını kaydeden Erdoğan, ''Hatta milli bütçeden özürlülere yönelik ayırdığımız rakam ki -çok büyük rakam- bunu da bu fona ayırmak suretiyle bunu daha da güçlendirmiş olacağız'' dedi.

Öngördükleri yaş sınırı ile askerlik ve güvenlik hizmetlerinin aksamasına asla mahal vermeyeceklerini belirten Erdoğan, ''Terörle mücadelede bir zafiyetin oluşmasına asla izin vermeyeceğiz. TSK'nın ihtiyaç duyduğu er ve erbaş sayısını dikkate alıyor ve düzenlemeyi buna göre yapıyoruz'' diye konuştu.

VİCDANİ RET TARTIŞMALARI

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  vicdanı ret konusunun Hükümetin gündeminde olmadığını söyledi.

Erdoğan,  bedelli ve dövizle askerlik konusuna açıklık getirdi. Erdoğan, oturma ve çalışma iznine sahip olan işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanat icra etmek üzere toplam 3 yıl süreyle fiilen yabancı ülkelerde bulunanların 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar başvurdukları takdirde 5 bin 112 Avro karşılığı dövizle askerlik hizmetini yerine getirdiklerini, aynı şekilde 38 yaşına kadar başvurmayanların ise 7 bin 668 Avro karşılığı bu hizmeti yaptıklarını anlattı. 

Dövizle askerlik hakkından yararlananların 21 gün de temel askerlik eğitim aldıklarını belirten  Erdoğan, hazırlanan yeni tasarıyla dövizle askerlik için 38 yaş sınırı gözetilmeksizin 10 bin avro bedelle askerlik görevini ifa etme hakkı getirdiklerini, ayrıca bu hakkı elde edenlerin 21 gün temel eğitimi de tamamen kaldırdıklarını bildirdi.

Erdoğan, ''Yani dövizle askerlik hakkına sahip olanlar sadece 10 bin Avro ödemek suretiyle, bu yükümlülüğü yerine getirmiş olacaklar, yaşları ne olursa olsun. Böyle bir ayırım yapılmayacak. Herhangi bir temel askerlik eğitiminden de muaf tutulacak'' dedi.

Her ne suretle olursa olsun henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış olanlardan 30 yaşından gün alanların, kanunun yürürlüğe gidiği tarihten itibaren bedelli askerliğe hak kazanacaklarını belirten Erdoğan, ''Kanun Resmi Gazetede yayınlandığı gün, 30 yaşından gün almış olanlar 6 ay içinde 30 bin lira parayı defaten ödeyebilecekleri gibi; yarısını başvuru sırasında, diğer yarısını da başvuru tarihinden itibaren 6 ay içinde ödeyerek askerlik hizmetini yapmış sayılacaklar. Bu hakkı kazananlar da temel askerlik eğitimi almayacaklar. Yani 21 gün temel eğitimi yapmayacak'' diye konuştu.

Erdoğan, bedeli askerliğin terörle mücadelede asla zafiyete neden olmayacağını, TSK'nın asker ihtiyacında boşluk olmayacağını yineleyerek, toplanan paraların da başta şehit yakınları, gaziler, özürlüler, muhtaç erbaş ve er aileleri,  güvenlik güçlerinin malul olan tüm yakınları için sosyal alanlarda kullanılacağını söyledi.

''Tasarıyı bugün TBMM'ye teslim ediyoruz''

 ''Biz bugün itibariyle tasarıyı TBMM'ye teslim ediyoruz. Vicdani ret olarak adlandırılan bir düzenleme Hükümetimizin gündeminde asla olmamıştır. Bu konuda çıkan haberler spekülasyondan öte bir anlam ifade etmiyor'' diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

''Askerlik bu milletin, bu topraklar için en kutsal vazifelerden biri olarak kabul edilmiştir. Biz askerimize 'Mehmetçik' derken bunun bir anlamı var; bu ''Küçük Muhammed'' anlamındadır. Biz askerliği Peygamber Ocağı olarak görmüşüz. Tabii bir çok spekülasyonlara neden olmuş şeyler olmuştur, olabilir. Ama biz, bu millet, bunu böyle biliriz. Görmeyenler yok mu  Var. Ama bu milletin kahir ekseriyeti bunu böyle bilir. Askerlik hizmetinin ciddiyetinin zedelenmesine de istismara da asla müsaade etmedik, asla müsaade etmeyiz. Bedelli askerlik uygulamasının ülkemize, milletimize, gençlerimize, onların ailelerine hayırlı olmasını diliyorum.''

DERSİM'LE İLGİLİ YENİ BELGELER PAYLAŞACAK

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugüne kadar Dersim ile ilgili bazı belgeleri kamuoyuyla paylaştığını anımsatarak, ''Yarın, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda bazı yeni belgeleri de kamuoyuyla paylaşacağım'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'yi yakından ilgilendiren bir başka gelişmenin de Almanya'da yaşandığına dikkati çekti. Erdoğan, 2000 yılından bu yana Almanya'da başta Türkler olmak üzere yabancılara yönelik saldırıların aydınlığa kavuşmaya başladığını belirten Erdoğan, şu ana kadar 8 Türk ve bir Yunanlının aşırı sağcılar tarafından katledildiğinin ortaya çıktığını hatırlattı.

''Ancak meselenin sadece bir ırkçı saldırı olmadığı, derin bir yapılanmanın izlerini taşıdığı da Alman ve Türk basınında geniş biçimde yer aldı'' diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

''Açıkçası daha önce dile getirdiğim Alman vakıflarının faaliyetleri başta olmak üzere Almanya'da Türkiye, Türkler ve genel olarak yabancılar aleyhine çeşitli tertiplerin düzenlendiğini biliyoruz. Bunu son ziyaretimde Sayın Şansölye'ye de açıkladım. Sadece Alman vakıfları değil Alman kredi kuruluşlarının da değişik yollarla bu tür adımların içerisinde olduğunu hatırlattım. 'Bu konuda farklı bilgilere, belgelere ulaşmak istiyorsanız lütfen bu vakıflarınızı ve bu kredi kuruluşlarınızı yakından takip ediniz. Acaba bu kredi kuruluşlarınız kimlere kredi veriyor ve krediler acaba yerli yerinde kullanılıyor mu ' Bunun yeterli olmadığını, 'aşırı sağcılar yaptı' deyip meselenin geçiştirilecek kadar sığ olmadığını da hatırlattık.

Zira biz bu tecrübeyi çok acı şekilde yaşadık. Geçmişte 'faili meçhul' deyip, 'irtica' deyip faturayı dış mihraklara kesip, nice cinayetin üzeri örtüldü. Türkiye, AK Parti iktidarları döneminde 9 yıl boyunca işte bu karartmaların üzerine gitmiş, devlet içine sirayet eden karanlık örgütlere karşı da sarsılmaz bir mücadele vermiştir. Almanya'nın, Türkiye'deki bu süreci yakından incelemesini, Türkiye'nin derin yapılarla nasıl mücadele ettiğini kendisine örnek almasını tavsiye ediyorum.''

''Elif ve mertek arasındaki farkı da inşallah görürler''

CHP'nin hem Osmanlı tarihiyle hem de kişisel tarihiyle olan çatışmasını ibretle izlediklerini belirten Erdoğan, ''Bunlar Sultan Abdülmecid ile Halife Abdülmecid'in aynı kişiler olmadığını bugün anladılar. Zamanla elif ve mertek arasındaki farkı da inşallah görürler'' dedi.

''Nadan ile sohbet zordur bilene çünkü Nadan, ne gelirse söyler diline'' ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Bunların da eline bir iki belge tutuşturuyorlar, aslını astarını öğrenmeden, önünü ardını araştırmadan çıkıp Meclis kürsüsünde söylüyorlar. Genel Başkanları da biliyorsunuz aynı şekilde tezgaha getirilmişti. Bitlis'te de ifade ettim. CHP bu toprakların tarihiyle de kendi kendi tarihiyle de yüzleşmelidir. CHP, başta Dersim olmak üzere bu toprakların insanlarına, inançlarına, değerlerine yönelik baskıyla artık yüzleşmeli. Kendisini ve tarihini açık yüreklilikle sorgulamalıdır. Dersim hakkında kitap yazmış CHP Tunceli Milletvekilinin bu konuyu gündeme taşımış olması aslında CHP için kaçırılmayacak bir fırsattır. Dahası CHP'nin başında Tuncelili bir Genel Başkanın bulunması, bir aşiret mensubu Genel Başkanın bulunması, Dersim faciasıyla yüzleşmek adına CHP için eşsiz bir imkandır. Bunu seçimde söylediğimde rahatsız oldu beyefendi, niye 

Tuncelilisin işte bunu söyle, neden kaçınıyorsun  Aşiretini, mensup inanç sistemini söyle, niye kaçınıyorsun  Bunu da ifade etmek durumundayım. Hemen bunu 'ayrımcılık' olarak ifade etti. Sevsinler senin gibi birleştiriciyi. Hepsi ortada. Şimdi ne diyor  'Dersim konusunda Başbakan özür dilesin' diyor. Dersim konusunda özür dileyecek birisi varsan sensin. Çünkü şu anda başında bulunduğun partinin ödettiği faturadır, Dersim faturası. Sen özür dileyeceksin. Başka parti yok, sadece senin partin, sadece siz varsınız. CHP eğer bu dönemde de Dersim ile yüzleşmez, özeleştirisini yapmaz, özür dilemezse muhtemelen böyle bir fırsatı bir daha hiçbir zaman yakalayamayacaktır.''

Yeni belgeler

Başbakan Erdoğan, yarın partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı olduğunu hatırlattı.

Dersim ile ilgili bugüne kadar bazı belgeleri kamuoyuyla paylaştığını anımsatan Erdoğan, yarın Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda bazı yeni belgeleri de kamuoyuyla paylaşacağını bildirdi.

Erdoğan, ''Çok daha detaya girmek suretiyle yarın ki konuşmamı ağırlıkla Dersim'e ayıracağım ve orada bunları anlatacağım. Hala 'arşiv' diyor. Arşivin yolunu bilmiyorsan adresini söyleyelim. Arşiv açık, kimseye kapalı değil. Başbakanlık... Bu arşivlerin hepsi açık. Hepsinde gelip çalışma yapabilirsin ama demek ki senin hiçbir arşivcin yok. Sen çok kabiliyetlisin. Araştırmayı yap, sonra da gel belgeyi yerinde gör'' şeklinde konuştu.

AA
 

yaşasın banka köleliği
 // rıza
yaş sınırı en az 26 bedeli ise 15bin tl olmalıydı bizleri zorla bankaların kölesi ve vicdani retçi yapacaklar zaten bankaların kölesiyiz bir vicdani ret kalmıştı onuda yapacağız bu gidişle....
22 Kasım 2011 14:51
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler