25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın191,331
 • BIST94.008
 • Dolar4,6906
 • Euro5,4859
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2334
 • İstanbul23 °C
 • Ankara27 °C
 • İzmir30 °C
 • Konya26 °C
 • Adana29 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır36 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri29 °C
 • Kocaeli21 °C
 • Şanlıurfa36 °C
 • Gaziantep31 °C
 • İçel30 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"BDP'nin Karadeniz gezisini doğru bulmuyorum"
"BDP'nin Karadeniz gezisini doğru bulmuyorum"
21 Şubat 2013 12:27
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, "ben yıllardır siyasetle uğraşan bir kişi olarak böyle bir süreçte BDP heyetinin Karadeniz gezisinin doğru bir adım olmadığını düşünüyorum” dedi.

 

Partisinin Bursa teşkilatını ziyarette bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu’nun polisin savcı gibi, bilirkişilerin ise hakim gibi görev yaptığını açıklamasını değerlendirdi.
 
Danıştay başkanının açıklamasını daha önce Hanefi Avcı’nın da söylediğini hatırlatan Günaydın, “Hanefi Avcı mesela. ‘Haliç’te yaşayan Simonlar’ kitabında iddialar ortaya koymuştur. Emniyeti şu 'x' kişisi yönetiyor demiştir. O kitapta yer alan diğer iddia ise, polisteki bazı yapılanmaların temel soruşturmaları bizzat kendisinin yürüttüğü, iddianameleri kendisinin yazdığını söylemiştir. Bunu Hanefi Avcı yazdıktan sonra 40 yıllık hapis cezası istemiyle yargılanmaktadır. Şu an Hanefi Avcı, Devrimci Karargah Örgütü davasından yargılanıyor. Aynı iddiayı ortaya koyan 2 kişi var. Birisi Hanefi Avcı bir diğeri de Danıştay başkanı bu aradaki derin çelişkiyi birilerinin açıklaması gerek” dedi.
 
"75 milyonun İmralı Süreci hakkında bilgisi yok"
 
İmralı süreci hakkında bilgi veren Günaydın, Türkiye gibi kolay unutan bir ülkede bazı şeylerin altını ısrarla çizmek gerektiğini dile getirdi. Görüşmelerin kamuoyu ile paylaşılmasını isteyen Günaydın, “Neyin pazarlığını yapıyorlar. Bunu da bilen yok. Bu sürecin Türkiye’yi nereye götüreceğini kaygıyla izliyoruz. Biz bu mesele askeri ve polisiye önlemlerle çözülemez dedik. Bundan 3 yıl önce terörist tanımlamasıyla  Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan İlker Başbuğ, genelkurmay başkanı iken bu sözlerin aynısı söyledi. TBMM’de 550 milletvekili var. Partiler gruplar kurmuşlar. Bunlar temsilcilerini verir, TBMM çatısı altında bu görüşmeler partiler arasında sürdürülür. Türkiye’yi bir barış sürecine doğru çekebiliriz. Bu önerimiz kabul görmedi. 75 milyonun en ufak bilgisi yok. Bu çerçevede bir görüşme yürüyor. Biz yapıcı olmaya gayret ediyoruz. Burada söz konusu olan insan yaşamıdır. Ortaya konulan yöntemin ve bugüne kadar alınan mesafenin de haklı kaygılarımızı derinleştirdiğini ifade etmek isteriz" diye konuştu. 
 
"Her milletvekili istediği yerde faaliyet yürütebilir"
 
BDP milletvekillerinin Karadeniz gezisi esnasında Sinop ve Samsun’da yaşanan olayların hatırlatılması üzerine Günaydın, TBMM’de bulunan milletvekillerinin istedikleri yerde siyasal faaliyet yürütebileceğini kaydetti. Günaydın, şöyle devam etti:
 
“Bunun önündeki bütün engelleri kaldırmak devletin kolluk kuvvetlerinin en temel görevidir. BDP milletvekili ister Hakkari’de ister Samsun’da fikrini açıklayabilir. MHP milletvekili ister Tekirdağ’da ister Diyarbakır’da fikrini açıklayabilir. Bunları olgunlukla karşılamalıyız. Buna yönelik ortaya çıkabilecek saldırı girişimlerini kolluk kuvvetleri aracılığıyla bertaraf etmek gerekir.”
 
"Özür dilemek önemli bir adım"
 
BDP'li Sırrı Süreyya Önder’in yerel gazeteye verdiği demeçle Sinop'ta provokasyon yaptığını iddia ettiği CHP'li Belediye Başkanı Baki Ergül’e “Sözümüzü geri alıyoruz, özür diliyoruz” açıklamasının önemli olduğuna işaret eden Günaydın, “Bölgedeki milletvekili ve belediye başkanları ile konuştuk. Olayların hiçbir yerinde bırakın bir parti görevi taşıyan CHP’li olmayı, CHP sempatizanı bile o olayların içinde yoktur. Suçlanan belediye başkanı, maalesef ağır bir hastalıkla boğuşan eşinin tedavisi için Sinop dışındadır. ‘Buraya giremezler’ diye bir açıklaması yoktur. Böyle bir açıklama varmış gibi bunu asparagas basan bir gazetenin arkasına takılarak açıklama yapanlar, çok kısa sürede gerçeği fark etmişler. Özür dilemek zorunda kaldılar. Ben özür dilemeyi önemli bir adım olarak görüyorum. Çok siyasi aktör var, peş peşe her gün aynı yalanı tekrar edip özür dileme ihtiyacı içinde değildir. Bu noktada BDP'liler, yanıldıklarının ortaya çıkmasının ardından dönüp ‘biz özür dileriz’ diyebilmişlerdir. Bunu önemli bir adım olarak görmeliyiz” ifadelerini kullandı
 
"Karadeniz gezisi doğru adım değildi"
 
BDP heyetinin böyle bir süreçte Karadeniz gezisini düzenlemesinin uygun bir adım olmadığını kaydeden Günaydın, “Böyle bir süreçte Karadeniz’de gezi planlamak, siyaseten doğru mudur yanlış mıdır? Soru budur. BDP bir siyasi parti, kendi programını kendisi yapar. Biz onların aldıkları kararları burada yargılama durumunda değiliz. Ancak ben, yıllardır siyasetle uğraşan bir kişi olarak böyle bir süreçte Karadeniz gezisinin organize edilmesini doğru bir adım olmadığını düşünüyorum. Bu benim şahsi fikrimdir. Diğer milletvekilleri benimle aynı düşünmek zorunda değildir” ifadelerini kullandı.
 
 
 
İHA
 
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler