YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"BDP'nin Karadeniz gezisi provokasyon"
"BDP'nin Karadeniz gezisi provokasyon"
20 Şubat 2013 13:53
Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, BDP'nin Karadeniz gezisi için provokasyondur dedi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, BDP'lilerin 'barış ve demokrasi' gezisi altında çıktıkları Karadeniz gezisine sert tepki gösterdi. Destici, "30 yıldır provokasyon yapmaya, milleti birbirine düşürmeye çalıştılar. Ülkede bir Türk-Kürt kavgası çıkarmaya çalışıyorlar. Bunu 30 yıldır beceremediler. Bunu başaramayınca bizzat fiili olarak provokasyon yapmaya kalktılar." diye konuştu.

Destici, çeşitli gezi ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği memleketi Eskişehir'de gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

"İmralı sürecini barış süreci olarak görmüyoruz"

Hükümetin İmralı görüşmeleri sürecini bir barış süreci olarak görmediğini belirten Destici, bu işte kaybedenin Türkiye olacağını ileri sürdü. BBP olarak terörün bitmesini isteyen, 'terör bitmeden de bu ülkenin hiç bir siyasi problemi çözülemez' diyen bir siyasi parti olduklarını dikkat çeken Destici, "Biz bu süreci bir barış süreci olarak görmüyoruz. Biz bu süreci İmralı süreci olarak da görmüyoruz. İmralı müzakereleri olarak da görmüyoruz. Biz bunu terörist başı, bebek katili ile 30 yıldır bu milletin kanına emen teröristlerle pazarlık süreci olarak görüyoruz." diye konuştu.

"Zamanlama manidar"

İmralı sürecinin zamanlamasına da dikkat çeken Destici, bu durumun Türkiye'yi terör belasından kurtaramayacağını ifade etti. Destici, şöyle dedi:

"Hem de tam ne zaman? PKK'ya büyük darbelerin vurulduğu, KCK'lıların neredeyse tamamının tutuklandığı, KCK'nın kökünün kurutulma aşamasında olduğu bir zamanda bunların yapılmasını da çok manidar buluyorum. Bu sürecin asla terör belasından kurtaramayacağına düşünüyorum. Barış süreci olarak görmüyorum. Tam tersine, Türkiye'nin ve büyük Türk milletinin büyük kayıplar yaşayacağı, PKK ve onun siyasi uzantılarının kazanacağı bir süreç olarak görüyorum. Ben bu süreci devletin ismini değiştirme, dilimizin yanına ikinci bir dil eklenmesi, bayrağımızın yanına ikinci bir bayrak çekilme süreci olarak görüyorum."

"Ne demek istediğimi 4. Yargı paketine bakınca görürler"

Kendisinin bu sözlerini afaki ve abartılı bulanların olacağını kaydeden Destici, "Ama beni böyle değerlendirenlere tavsiyem şu; açsınlar 4. yargı paketine içine baksınlar. Burada artık devlet bilgilerine, kurumlardaki bilgilere, Türkçe erişimin yanında Kürtçe erişimde sağlanacak ibaresi gördüklerinde benim dediğimi daha iyi anlarlar. 2014'den sonra Yeni Büyükşehir Yasası ile Türkiye'yi bölecek bir yasayla 2014 seçimlerinin takvimlerine de baktıklarında da çok beklemeyecekler. 2 sene sonra bizim ne dediklerimiz çok daha net şekilde anlaşılacaktır. " ifadesini kullandı.

"30 Yıldır yapamadıklarını şimdi fiili olarak yapmak istediler"

BDP'lilerin 'barış ve demokrasi' gezisi altında çıktıkları ve olaylar nedeniyle yarıda bıraktıkları Karadeniz gezisini de sert tepki gösteren Destici, "30 yıldır provokasyon yapmaya, milleti birbirine düşürmeye çalışıyorlar. Ülkede bir Türk-Kürt kavgası çıkarmaya çalışıyorlar. Bunu 30 yıldır beceremediler. Bunun için diyorum, - PKK ile görüşme süreci barış süreci değildir- Bunu başaramayınca bizzat fiili olarak provokasyon yapmaya kalktılar." diye konuştu.

"Kürtler bizim kardeşimiz, düşmanımız PKK'dır"

"Sözde demokrasi ve barış gezisi gidenlere bakıyorsun. Hal ve tavırlarına, konuştuğu üsluplarına ve valilik dışında ziyaret ettikleri yerlere bakıyorsun. Hepsi 1980 öncesi yol arkadaşları." ifadesini kullanan Destici, şöyle konuştu:

"O tür kurumlar ziyaret ediliyor. Çok aymaz ve aşağılayıcı tavırlar içerisinde, tamamen milleti provoke etmek. Etmeye de devam ediyorlar. Ama onlar ne yaparlarsa yapsınlar. Bu milletin sağduyusu, hoşgörüsü büyüktür. Bu millet net ayrımı ortaya koymuştur. Biz hiç bir zaman PKK ile Kürt kardeşlerimizi aynı kefeye koymadık. PKK bizim düşmanız, Kürtler bizim kardeşimiz. Bunu açık ve net olarak söylüyorum."

"Kimse provokasyona gelmesin"

Herkesi sağduyulu olmaya çağıran Destici, "Çağrım bu tür provokasyonlara gelmesinler. Bunları ciddiye alarak şiddetle protesto etmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Tabi ki eleştirecek, herkes fikrini özgürce söyleyecek. Ancak provokasyona alet edenlerin yanlış düşünce içerisinde olduklarını söylüyorum. Asıl provokatörler PKK'lılar ve onların siyasi uzantılarıdır. Sözde barış gezisine çıkmış olan, sözde milletvekilleridir. Bizim Türk milleti ve onun fertleri asla provokatör değildir. Asla provokasyon içerisinde olmamışlardır. Haklı tepkilerini her zaman şiddete başvurmadan göstereceklerdir. Buna da kimse engel olamaz." açıklamasını yaptı.
 

CHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler