21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,713
 • BIST95.057
 • Dolar4,7244
 • Euro5,4834
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2560
 • İstanbul24 °C
 • Ankara22 °C
 • İzmir26 °C
 • Konya17 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır29 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri20 °C
 • Kocaeli23 °C
 • Şanlıurfa31 °C
 • Gaziantep24 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'nin adayları belli oldu!
İşte listenin sürprizleri...
BDP'nin adayları belli oldu!
11 Nisan 2011 / 07:58 Güncelleme: 11 Nisan 2011 / 07:58

BDP, 42 ilde 64 bağımsız adaya destek verecek. Bağımsız adaylar arasında KCK davasından tutuklu 5 isim bulunurken, KADEP Başkanı Şerafettin Elçi de adaylar arasında yer aldı. Süryani kökenli Erol Dora Mardin’den Sırrı Süreyya İstanbul’dan Ertuğrul Kürkçü Mersin’den aday gösterildi. Demirtaş ve Kışanak’ın bölgesi değiştirildi, Zana ve Dicle’ye yer açıldı.

BDP’nin 2011 genel seçimlerinde destekleyeceği adaylar dün Diyarbakır’da açıklandı. BDP, 42 ilde 64 bağımsız adaya destek verecek. Adaylar arasında KCK davasından tutuklu 5 isim bulunurken, KADEP Başkanı Şerafettin Elçi de bağımsız adaylar arasında yer aldı. Süryani kökenli Erol Dora Mardin’den aday gösterildi. Yazar-yönetmen Sırrı Süreyya Önder istanbul’dan, 68 kuşağının önde gelen isimlerinden Ertuğrul Kürkçü Mersin’den bağımsız adaylık yarışına girecek. BDP, destekleyeceği bağımsız adaylara ve aday gösterilecek illere ekleme yaptı. BDP, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova’yı da ekledi.

Öcalan’ın işaretledikleri...

BDP destekleyeceği bağımsız aday listesini açıkladı
Foto galeri için tıklayınBDP’nin başını çektiği ve aralarında EMEP, KADEP, EDP, SDP, Yeşiller Partisi, EHP, DİP, DSİP, İKP, İSP, Demokrasi ve Özgürlük Hareketi, İşçi Cephesi, KÖZ, Sosyalist Birlik Hareketi, Sosyalist Gelecek Parti Hareketi, Sosyalist Dayanışma Platformu, Toplumsal Özgürlük Platformu ve Türkiye Gerçeği’nin bulunduğu siyasi parti ve oluşumlar seçimlere, ‘Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’ olarak girecek. Adayların netleşmesinin ardından Öcalan’ın avukatları aracılığı ile ‘adayların belirlenmesine’ yönelik verdiği mesajların bulduğu karşılılık da netleşti. Öcalan, adını ‘demokratik ulus bloğu’ olarak açıkladığı, ancak BDP’nin siyasi parti ve oluşumlarla görüşmesi sonrası ‘Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’ adı verilen ittifakın belirleyeceği adaylar arasına ‘demokrat’ isimlerin konulması telkininde bulundu. Öcalan’a göre özellikle batıda ‘demokrat’ isimlerin gösterilmesi ile BDP, Türkler’in de oylarını toplayabilecek ve bu durumda da İzmir’in iki bölgesinden Manisa, Denizli, Aydın, Adana, Mersin, Antalya ve İstanbul’un üç bölgesinden birer milletvekili çıkarılabilecek. BDP aralarında Sırrı Sürreya Önder’i İstanbul’dan, 68 kuşağının etkin isimlerinden Ertuğrul Kürkçü’yü Mersin’den aday gösterdi.

HAK-PAR’dan son dakika sürprizi

Öcalan seçimlere “Kürt partileri ile ittifak yapılarak” gidilmesi önerisinde bulunmuştu. Öcalan’ın önerileri dikkate alındı ve bu çerçevede Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, KADEP Genel Başkanı Şerafettin Elçi ve HAK-Par Başkanı Bayram Bozyel ile görüşmelerde bulundu. Her iki parti lideri de geçtiğimiz günlerde BDP’nin başını çektiği “Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloğu” içerisinde yer almayı kabul etti. Ancak HAK-PAR’ın son dakika süprizi ile güç birliğinden çekildiği öğrenildi. Kürt siyasetinin etkin isimlerinden Şerafettin Elçi ve KADEP Genel Başkan Yardımcısı, sanatçı Hülya Avşar’ın kuzeni Yüksel Avşar da adaylar arasında yer aldı.

5 KCK ve ‘Sayın Öcalan’ tutuklusu

Listede 5 KCK tutuklusuna yer verildi. DEP eski Milletvekili, DTK eski Eş Başkanı Hatip Dicle Diyarbakır’dan, Kemal Aktaş Van’dan, Urfa İl Başkanı İbrahim Ayhan Şanlıurfa’dan, Faysal Sarıyıldız ve BDP Genel Başkan Yardımcısı Selma Irmak Şırnak’tan gösterildi. 8 Mart 2007’de Kadınlar Günü kutlamaları sırasında okuduğu metinde “Sayın Öcalan” hitabını kullandığı için hakkında açılan davada tutuklama kararı verilen ve halen tutuklu bulunan kapatılan DTP’nin Mardin il Yöneticisi Gülseren Yıldırım da bağımsız aday olarak gösterildi.

LİSTENİN SÜRPRİZLERİ

Süryani aday var


Öcalan, avukatları aracılığı ile Süryani bir ismin de mutlaka aday gösterilmesi telkininde bulunmuştu. Bu çerçevede Mardin’den Süryani kökenli Erol Dora, bağımsız adaylığı desteklenecek isimler arasında yer buldu.

Leyla Zana Diyarbakır‘da

Listenin bir diğer süprizi, seçim bölgeleri Diyarbakır olmasına karşın Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın Hakkari, Eş Başkan Gültan Kışanak’ın ise Siirt’ten aday gösterilmeleri oldu. Öcalan’ın avukatlarıyla gönderdiği mesaj doğrultusunda aday olan Leyla Zana’nın listeler açıklanan kadar Van’dan aday gösterilebileceği konuşuluyordu. Ancak Zana, son dakika hamlesi ile Diyarbakır’dan aday gösterildi. Kapatılan DTP ve ardından kurulan BDP döneminde Kürt sorunun çözümü için İmralı’yı işaret eden isimlerden Mardin Mİlletvekili Emine Ayna’nın seçim bölgesi Mardin’den, Diyarbakır’a kaydırıldı. Bağımsız adaylar arasında dikkat çeken isimlerden biri de yazar Altan Tan oldu. DTK Daimi üyesi olan Altan Tan, islami çevrelere yakınlığı ile ön plana çıkıyor. Tan, Diyarbakır listelerinde yer buldu.

Nöbet değişimi yapanlar

Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak ve Akın Birdal’ın, seçim bölgelerinin değiştirilmesiyle 2007’de Diyarbakır’dan milletvekili olarak Meclis’e girenler, yerlerini bu seçimde, Leyla Zana, Hatip Dicle, Emine Ayna, Nursel Aydoğan, Altan Tan ve Şeraffettin Elçi’ye bırakmış oldular. Kapatılan DTP’nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk yine Mardin’den aday gösterilirken, kapatılan DTP’nin Diyarbakır eski Milletvekili Aysel Tuğluk Van’a kaydırıldı. CHP eski Milletvekili Esat Canan da Hakkari’den bağımsız aday olarak gösterildi.

9 vekil aday olmadı

Adaylık başvurusunda bulunmayan 9 milletvekili şöyle: Hamit Geylani (Hakkari), Fatma Kurtulan (Van), Nuri Yaman (Muş), Özdal Üçer (Van) Ufus Uras (İstanbul), Nezir Karabaş (Bitlis), Osman Özçelik (Siirt), Şerafettin Halis (Tunceli) ve Sevahir Bayındır (Şırnak).

12 vekil yeniden listede

Yeniden aday gösterilen 12 milletvekilli ise şöyle: Akın Birdal (Antep) Bengi Yıldız, Ayla Akat Ata (Batman) Emine Ayna (Diyarbakır), Selahattin Demirtaş (Hakkari), Pervin Buldan (Iğdır), Sebahat Tuncel (İstanbul), Sırrı Sakık (Muş), Gültan Kışanak (Siirt) Hasip Kaplan (Şırnak) İbrahim Binici (Urfa) Özdal Üçer (Van).

BDP’nin destekleyeceği 64 bağımsız aday şöyle

Adana: Murat Bozlak. Adıyaman: Veli Büyükşahin. Aydın: Mehmet Bayraktar. Ağrı: Murat Öztürk, Halil Aksoy. Ankara 2. Bölge: Sadrettin Güvener, Ankara 1. Bölge: Cercis Utaş, Antep: Akın Birdal, Ardahan: Yüksel Avşar, Antalya: İhsan Nergiz, Batman: Bengi Yıldız, Ayla Akat Ata. Balıkesir: Turan Cengiz. Bursa: Mehmet Deniz Büyük. Bingöl: İdris Bağluken. Bitlis: Hüsamettin Zenderlioğlu. Denizli: Kemal Beler. Diyarbakır: Leyla Zana, Mehmet Hatip Dicle, Emine Ayna, Nursel Aydoğan, Altan Tan, Şerafettin Elçi. Elazığ: İsa Gürbüz. Erzurum: Sabahattin Yılmaz.

Hakkari: Selahattin Demirtaş, Adil Kurt, Esat Canan. Iğdır: Pervin Buldan. İstanbul 1. Bölge: Sebahat Tuncel. İstanbul 2. Bölge: Levent Tüzel. İstanbul 3. Bölge: Sırrı Süreyya Önder, Mustafa Avcı.

İzmir 1. Bölge: Mehmet Tanhan. İzmir 2. Bölge: Erdal Avcı. Kars: Mülkiye Birtane. Kırşehir: Faik Karadaş. Kocaeli: Emrullah Bingöl. Konya: Hacı Mehmet Bozdağ. Mersin: Ertuğrul Kürkçü. Malatya: Gani Şavata. Manisa: Nizamettin Öztürk. Maraş: Mustafa Mamaklı. Mardin: Ahmet Türk, Gülser Yıldırım, Erol Dora. Muğla: Şehbal Şenyurt

Muş: Sırrı Sakık, Demir Çelik. Osmaniye: Kamuran Bablak. Siirt: Gültan Kışanak. Şanlıurfa: İbrahim Binici, İbrahim Ayhan. Şırnak: Hasip Kaplan, Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız. Tunceli: Ferhat Tunç Yoslun.

Van: Kemal Aktaş, Özdal Üçer, Nazmi Gür, Aysel Tuğluk

Sakarya: Hüseyin Tanış. Tekirdağ: Kerem Tosun. Yalova: İhsan Coşkun’u destekleyecek. (Vatan) 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler