YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'lilerden Roboski eylemi
BDP'lilerden Roboski eylemi
30 Aralık 2012 19:00
Sakarya’da Barış ve Demokrasi Partisi üyesi bir grup Uludere’de hayatını kaybeden 33 kişiyi anmak amacıyla bir eylem düzenledi.

Adapazarı İlçesi Adapazarı Kültür Merkezi önünde gerçekleşen eylemde basın açıklaması yapan Halkların Demokratik Özgürlüğü Platformu sözcüsü Ali Yüksel; “İdamlar ve faili belli meçhullere, 33 kurşundan Roboski de katledilen 34 kürt yurttaşımıza uzanan birçok zulme ve katliama tanıklık etti. Bu ülkenin Başbakanı Erdoğan hükümeti döneminde yapılan katliamları ve insanlık dışı uygulamaları yok saymak, unutturmak ya da üstünü kapatmak için elinden geleni yapıyor. Son 10 yılda yapılanları aktaran hükümet sözcüleri ve yandaşları, tabloyu tozpembe göstermeye çabalıyor. Resmi verilere göre son 10 yılda 818 çatışmalarda asker hayatını kaybetti. Çatışmalarda ölen gerilla ve bölgede hayatını kaybeden insan sayısı ise bunu çok aşıyor. TSK’nin 28 Aralık 2011 tarihinde, F-16 askeri uçaklarıyla sınır boyunda katlettiği 17’si çocuk 34 Kürt köylüsünün hesabını da unutturarak kapatmanın peşindedir. Emri verenin, savaş uçaklarını kullanan ve operasyona katılanların açığa çıkarılması beklenirken, katliamın sorumlularından sayılması gereken Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Mehmet Erten’e başarı madalyası veriliyor. Sırası geldiğinde rakip partilere Türkiye’de yaşanan katliamları, acıları, işkenceleri, idamları; faili meçhulleri hatırlatan, bunu kendi dönemini aklamak için vesile eden Başbakan Erdoğan, Roboski katliamının açıklığa kavuşturulması ve bu katliamda sorumluluğu bulunanların yargılanması ve cezaya çarptırılması için adım atmıyor. Roboski isminin kullanılmasını bile yasaklayan, kendi partisinden milletvekili ve parti yöneticilerinin hatırlatmasına bile tahammül göstermeyen Başbakan Erdoğan, tüm insanlık önünde tarihe geçmiş olan bu katliamın üstünü örtme çabasını ısrarla sürdürüyor. 33 Kürt köylüsünün katledilmesinin sorumlusu olarak mahkum edilen General Mustafa Muğlalı’nın adını 2004’te Van Özalp’teki bir askeri kışlaya veren, takiplerden 7 yıl sonra ise kaldıran AKP Hükümeti, askerin ve polisin işlediği suçları örtbas etmek için elinden geleni yapmaya devam ediyor. Kürt halkının haklı taleplerinin karşılandığı bir barış ve demokratik çözüm istiyoruz. Roboski Katliamı’nın yıldönümünde ülkenin dört bir yanında bunun için haykırıyoruz. Katliamı unutmayacağız, unutturulmasına müsaade etmeyeceğiz. Ülkenin her yanında emri verenler ve katliamı gerçekleştirenler açığa çıkarılsın diye haykıracağız” ifadelerini kullandı.
 
Gerçekleştirilen basın açıklaması ardından oturma eylemi yapan grup buradan BDP Sakarya İl Binasına geçerek burada bir toplantı gerçekleştirdi. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıda Uludere’de yaşanan olayların videosu izlendiği ve bu konu üzerine tartışıldığı bildirildi.

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler