YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'lilerden 'Lice' tepkisi
BDP'lilerden 'Lice' tepkisi
29 Haziran 2013 21:40
Van’da bir araya gelen bir grup Barış ve Demokrasi Partsii (BDP) üyesi, Diyarbakır Lice’de öldürülen Medeni Yıldırım’ın cinayete kurban gittiğini ileri sürerek, Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AK Parti) tepki gösterdi.

Feqiye Teyran Parkı önünde bir araya gelen grup buradan Sanat Sokağı’na doğru sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Daha sonra grup adına basın metnini okuyan BDP Van İl Yöneticisi Azim Yacan, demokratik çözüm sürecinde Kürtlerin üzerlerine düşeni yaptığını belirtti. Yacan, “Bu süreçte devletin 90 yıllık zihniyetinin apaçık göstergesi olan bir katliam yaşanmıştır. Demokratik çözüm sürecini zehirleyen yeni karakol yapımlarına karşı Lice’de meşru, yasal ve demokratik protestoda askerin doğrudan hedef alarak ateş açması nedeniyle Medeni Yıldırım adlı arkadaşımız yaşamını yitirirken, 3’ü ağır olmak üzere 10 yurttaşımız ise yaralandı.

Bu saldırı hiçbir bahaneye ver verilmeyecek şekilde açık bir cinayet ve tüm Kürt halkına karşı yapılmış bir saldırıdır. AK Parti hükümetinin ve başbakanın son zamanlarda yaptığı açıklamaların ardından bu saldırının gelişmesi tesadüf olarak görülemez. Bu bilinçli olarak süreci baltalamaya yönelmiş bir provokasyondur. Bu provokasyonla halkımız sindirilmeye çalışılmaktadır. Katliamı gerçekleştirenler bir an önce yargı önüne çıkartılmalı. Vali, kaymakam ve karakol komutanı bu saldırının doğrudan sorumlusudurlar. Derhal görevlerinden alınmalı zaman kaybetmeden idari ve yargı süreci başlatılmalıdır. Katliamı nefretle kanıyor, halkımıza ve tüm demokrasi güçlerini hükümete ‘hükümet adım at’ demeye çağırıyoruz” dedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından grup 5 dakikalık oturma eyleminde bulunduktan sonra sessizce dağıldı.

 

İHA

00:39
 // size mi soracak
Devlet ne yapacağini size mi soracak. Devlet ihtiyaç olan her şeyi yapar. Vatan haini teröristler o bölgede bulunduğu için devlet önlemini alacaktir. Önlem olarak karakol gerekmiştir ve devlet yapmaktadir. Bunu kimse sorgulayamaz. O bölge belli bir siyasi görüşün bölgesi değildir, orasi türkiyenin bir parçasidir. Işine gelmeyen havlayip havlayip oturacaktir. Bu kadar..........
30 Haziran 2013 00:39
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler