YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'li vekillerin 2 seçeneği var
BDP'li vekillerin 2 seçeneği var
09 Eylül 2012 09:31
Başbakan Tayyip Erdoğan, BDP'li vekillere seslendi: ya Kandil'e gidin, ya da Meclis'e gelin mücadelenizi Meclis'te verin.

Başbakan Erdoğan, her türlü sorunun çözüm yerinin demokratik siyaset alanı olduğunu söyledi. Erdoğan, "Dağda siyaset yapmak isteyenler, buyursunlar dağa çıksınlar. Zira iki tercih var; ya Kandil ya TBMM. Eğer Meclis diyorsan gel mücadeleni Meclis'te ver. O zaman seninle müzakere masasına oturacak siyaseti, iktidarı bulursun." diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli ile 20 kavşak ve yolun açılış törenine katıldı. Konuşmasında teröre değinen Erdoğan, BDP'lilere yüklendi. Teröristlerle kucaklaşanların, Parlamento'da mücadele veremeyeceklerini söyleyen Başbakan, "İki tercih var; ya Kandil ya TBMM. Meclis diyorsan gel mücadeleni ver. O zaman seninle müzakere masasına oturacak iktidarı bulursun." dedi. Afyonkarahisar'daki patlamaya da değinen Erdoğan, medyaya konuşan emekli askerleri "Geldikleri ocağa ihanet ediyorlar." sözleriyle eleştirdi.

Başbakan Erdoğan, Sarıyer'de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli ile 20 kavşak ve yolun açılışı dolayısıyla düzenlenen törene katıldı. Burada konuşan Erdoğan, İstanbul'un 7 tepesine 7 tünel anlayışıyla çıktıkları yolda, projenin ikincisini hizmete açtıklarını belirtti. Projenin ilk etabı olan Kağıthane-Piyalepaşa tünelini 2009 yılının Mart ayında açtıklarını hatırlattı. Yeni açılan tünelle birlikte Hacıosman çayırından Kilyos Caddesi'ne ulaşmak isteyen sürücülerin artık bir saatlik yolu 5 dakikada kat edebileceğini aktardı. Erdoğan, "İki ay köprülerin tamir bakımıyla alakalı bir adım atıldı. Yazılı ve görsel medyanın kopardığı kıyameti biliyorsunuz. Bu köprüler tamir bakım olmayacak mı? Allah göstermesin bu bakımlar yapılmadı diye bir felaketle yarın karşı karşıya kalacak olursak, o zaman ne diyeceksiniz? O zaman da teneke takıp çalacaksınız." diye konuştu.

Başbakan, konuşmasında terör konusuna da değindi. Türkiye'deki ekonomik gelişmeden, güvenden, demokratikleşme sürecinden, özgürlüklerden rahatsız olanların terörü argüman olarak kullandıklarını söyledi. Şu ifadeleri kullandı: "Her türlü sorunun çözüm yeri, demokratik siyaset alanıdır. Dağda siyaset yapmak isteyenler, buyursunlar dağa çıksınlar. Teröristlerle kucaklaşanlar, Parlamento'da millet adına mücadele veremezler. Vermeye kalksalar dahi saygı göremezler. Zira iki tercih var ya Kandil ya TBMM. Eğer Meclis diyorsan gel mücadeleni Meclis'te ver, o zaman seninle müzakere masasına oturacak siyaseti, iktidarı bulursun. Ancak sen in Kandil'in temsilcileriyle tokalaştığını, öpüşmeni görüyoruz. Oradaki tabloyu benim milletim gördü, değerlendirdi ve sizi oturtulması gereken yere de oturttu. Biz bunları konuşacağız. Bunları 75 milyon vatandaşımıza Türk'üyle, Kürt'üyle, Laz'ıyla, Çerkez'iyle, Gürcü'süyle, Abhaza'sıyla, bütün vatandaşlarımıza anlatacağız. Bunların kirli yüzünü, bunların hafıza kaydında ne varsa bunları açığa koymak, açığa dökmek durumundayız. Onun için CHP'ye, MHP'ye sesleniyorum. Gelin Sivas'ın ötesinde teşkilatlarınızı ayağa kaldırın, çalışsınlar, halkın arasına karışsınlar. Orada sadece AK Parti olmamalı, siz de olmalısınız. Orada beraber demokrasi mücadelesi verelim, demokrasiyi birlikte güçlendirelim. Tabela partisi olmayacaksın. Demokratik mücadele bu. Teşkilatı çalıştıracaksınız sürekli... Bu süreklilik kazanırsa o zaman göreceksiniz ki, terör örgütü ve onun uzantısı bu ülkede ciddi manada kan kaybedecektir. Bizim terörle, silahla, korkutmayla, sindirmeyle bu ülkede varlık göstermeye çalışan hiç kimseye, hiçbir örgüte, hiçbir yapıya en küçük bir müsamahamız yoktur, olamaz. Biz siyaset yoluyla siyasetin meşru araçları ve dili yoluyla her şeyin konuşulmasına taraftarız. Bir sivil toplum faaliyeti olarak yürütülen her çalışmaya saygı duyarız." Zaman

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler