YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'li vekiller de açlık grevine gidecek mi?
BDP'li vekiller de açlık grevine gidecek mi?
06 Kasım 2012 14:11
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP'li vekillerin açlık grevine gideceği iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, parti milletvekillerinin fiili olarak açlık grevi başlatması konusunda belirlenmiş bir zaman olmadığını belirterek, ''Ağırlıklı olarak grubun neredeyse tamamı, böyle bir eylemi yapmak istiyorlar. Belki önümüzdeki bir iki gündeki gelişmelere göre gündemimize alacağız'' dedi.

Demirtaş, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

BDP milletvekillerinin cezaevlerindeki eylemlere paralel açlık grevi başlatmalarının söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine Demirtaş, sorunun diyalog ve karşılıklı adımlarla bir iki gün içinde çözümünü umduklarını söyledi.

Bakanlar Kurulu'nun yaklaşımını somut olarak görmek ve girişimlerini sürdürmek istediklerini ifade eden Demirtaş, ''Şu anda milletvekillerinin fiili olarak açlık grevi başlatma şeklinde saat ve gün itibariyle belirlenmiş bir şey yok'' dedi.

Demirtaş, BDP milletvekillerinin açlık grevi başlatma talebi olduğunu belirterek, ''Açlık grevi, bizim talimatımızla vekillere uygulatılacak bir şey değil. Vekillerimiz, ağırlıklı olarak grubun neredeyse tamamı böyle bir eylemi yapmak istiyor. Belki önümüzdeki bir iki gündeki gelişmelere göre gündemimize alacağız'' diye konuştu.

Selahattin Demirtaş, hükümetle herhangi bir temasları olup olmadığı sorusunu, ''Henüz olmadı ama olacaktır'' diye yanıtladı. BDP'den yetkililerin Adalet Bakanı Sadullah Ergin ya da başka Hükümet temsilcileriyle görüşerek, somut adım çıkması için çaba sarf edeceğini vurgulayan Demirtaş, ''Çok zamanımız yok. Bugün yarın görüşmelerle bu meseleyi aşmak istiyoruz'' dedi. aa
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler