YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'li vekilin anadil talebi
BDP'li vekilin anadil talebi
16 Mayıs 2013 13:49
BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, ana dilde eğitimin, okul öncesinden başlayarak üniversiteye kadar yürürlüğe girmesi gerektiğini öne sürdü.

BDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Birtane, 15 Mayıs'ın Kürt Dil Bayramı olarak kutlandığını belirterek, "Ana dilde eğitim okul öncesinden başlayarak üniversiteye kadar yürürlüğe girmelidir" dedi.

BDP'li Zozani de 15 Mayıs 1932'nin Havar dergisinin ilk yayımlanmaya başladığı tarih olduğunu ve bunun Kürt dili için "bellek kaydı" niteliği taşıdığını ifade etti.

Kürt sorununun barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözülmesinde dile yaklaşımın çok önemli olduğunu anlatan Zozani, ana dilin üzerindeki uluslararası çekincelerin kaldırılması ve içeride de buna göre yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi.

Kürt dilinin pozitif ayrımcılığa ihtiyacı olduğunu, "evlerinde konuşsunlar, ana dillerini öğrenebilirler" demenin çözüm olmadığını savunan Zozani, Kürt dilinin gelişebilmesi için üniversitelerde eğitim fakülteleri açılmasını istedi.

 

AA

18:18
 // meraktan
Meraktan bazen kürt tv kanallarini izliyorum. Okul yillarimda edebiyatim çok iyi idi. Divan edebiyatini bilirsiniz, a zamanlardan kulağim farsçaya yabanci değil. Annem ( rahmetli) arap kökenli olduğu için arapçaya da hakimim. Ne demiştim kürt kanallarini izliyorum konuşmacilari dinliyorum. Konuştuklari dil arapça türkçe ve farsça karişimi bir dil. Şimdi bunlar dil bayrami kutlayacaklarmiş. Onlara önerim orhun abidelerinin yapildiği yili kendilerine birinci dil bayrami tarihi olarak alsinlar ve heryil otarihte birinci kürt dil bayramini kutlasinlar, çünki dillerinde çok sayida türkçe kelime vardir. Ikinci olarak perslerin devlet kurma tarihini kendilerine ikinci dil bayrami olarak esas alsinlar, heryil o tarihi ikinci dil bayrami olarak kutlasinlar nede olsa konuştuklari dilin yarisi farsça. Üçüncü dil bayramini kendilerine araplarin cahiliye döneminden bir tarihi esas alarak her yil o tarihte üçüncü dil bayramini kutlasinlar, nede olsa dillerinde çok sayida arapça kelime vardir....
18 Mayıs 2013 18:18
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler