YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'li vekilden Meclis'i geren sözler
BDP'li vekil Yaman'ın, terör örgütü PKK'nın elebaşı Öcalan'la ilgili sözleri sert tartışmalara neden oldu.
BDP'li vekilden Meclis'i geren sözler
03 Şubat 2011 / 18:47 Güncelleme: 03 Şubat 2011 / 19:13

BDP Muş Milletvekili Nuri Yaman'ın ''Kürt özgürlük hareketinin lideri Sayın Öcalan...'' sözleri, TBMM Genel Kurulunda tartışma yaşanmasına neden oldu.

MHP'nin, ''korucuların sorunlarıyla'' ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesini içeren grup önerisi üzerinde söz alan BDP Muş Milletvekili Yaman, ''Kürdü Kürde kırdırma amacıyla oluşturulan koruculuk sistemi hala dayatma biçiminde bu ülkede sürdürülmeye çalışılıyor'' dedi.

Yaman'ın, ''Şu anda Kürt özgürlük hareketinin lideri bulunan Sayın Öcalan dahi bu örgütün bir an önce kaldırılmasını istiyor'' şeklindeki sözleri üzerine, TBMM Başkanvekil Nevzat Pakdil, Yaman'ı, ''Lütfen konuşmalarımıza dikkat edelim'' diyerek uyardı.

Bazı milletvekilleri de Yaman'a tepki gösterdi.

Yaman da ''Benim kime 'Sayın' diyeceğimi, kime 'Sayın' demeyeceğimi siz tespit edemezsiniz. Ben devlet adamlığı yaptım, devlet adamlığını halkım için yaptım. İlgili yasalara uyarak yaptım, sizler gibi birilerinin ağzına bakarak yapmadım'' diye konuştu.

Yaman, kürsüden ayrılırken gösterilen tepkiler üzerine ''Kime saygı duyacağıma kime duymayacağıma ben karar veririm'' diyerek sözlerini sürdürdü.

TBMM Başkanvekili Pakdil, Yaman'ın konuşmasına atfen, ''Etnik kimlerle kimleri kastettiğiniz bellidir. Onlara sevgi, saygı duyabilirsiniz, o farklı bir şeydir ama Osmanlı döneminden itibaren halkların birbirine düşman ilan edilmesi ifadenizi şahsen kabul etmiyorum. Hamidiye Alayları çok farklı bir olaydır. Sizin zihninizde farklı bir yere oturmuş olabilir. Hamidiye Alayları ülkeyi bölmek isteyen unsurlara karşı kurulmuştur'' açıklamasını yaptı.


-YAMAN'A TEPKİLER-


Yaman'ın sözleri üzerine MHP, CHP ve AK Parti grup başkanvekilleri yerlerinden söz aldı.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, milletvekillerinin ettikleri yemini hatırlaması gerektiğini söyledi.

PKK'nın milleti bölmek isteyen bir terör örgütü olduğunu belirten Vural, şunları söyledi:

''PKK, başta Doğu ve Güney Doğu'da Kürt kökenli kardeşlerimizi öldürmüş bir terör örgütüdür. Dolayısıyla Kürt kökenli vatandaşlarımızın hiç bir zaman temsilcisi olmamıştır. Onlara ihanet etmiş bir terör örgütüdür. Bir terör örgütünün burada bir takım sıfatlarla anılmasını bu millete hakaret kabul ediyorum. Bir terör örgütünü 'bir özgürlük hareketi' olarak nitelendirme, terör sorunu görmemek demektir. Bu sözlerin Meclisin mehabetine uygun olmadığını ve bir milletvekilinin de sıfatına yakıştırmadığımı ifade etmek istiyorum.''

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç da Yaman'ın TBMM'nin saygınlığına ve kardeşlik bağlarına uygun olmayan cümleler sarf ettiğini belirtti.

Kürtler ve Türklerin, Aleviler ve Sunnilerin bu coğrafyada ''bir millet'' olduğunu vurgulayan Kılıç, ''PKK adındaki örgüt milletimizin milli birliğine, maneviyatına, kardeşlik bağlarına; bölücülük hissiyatıyla saldıran bir terör örgütüdür'' diye konuştu. Kılıç, şöyle devam etti:

''Buradaki kardeşlik bağlarından söz etmek isteyenlerin her şeyden evvel teröre terör, teröriste terörist, terörizmi de terörizm olarak adlandırmaları kaçınılmazdır. Terörü, teröristi överek, meşru göstermeye çalışmakla kardeşlik türkülerinin bestelenebilmesi hiç bir şekilde bu çatı altında mümkün olamayacaktır. Milletimizin hassas duygularını istismar ederek terörü, terörizmi, teröristi bu kürsüden meşrulaştırmaya çalışmanın ve sözlerine aracılık etme çabalarının milli birliğimizle, kardeşlik hissiyatımızla hiç bir zaman alakası olmamıştır, olamayacaktır.

Ettiğimiz yeminin haysiyetine sahip çıkmak hepimizin görevidir. Bizi birbirimize düşürecek kardeşlik bağlarını tarumar edecek ve insanlarımızı incitecek söylemlerden kaçınılırsa şayet, bu hepimizin esenliği, huzuru ve güvenliği için önemli tercih olacaktır.''


-''EN ÜZÜNTÜLÜ GÜNÜM''-


CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de ''Az önce yaşadıklarımız 9 yıllık milletvekilliğimde hayatımın en üzüntülü günüdür diye düşünüyorum'' dedi.

''Hiç bir siyaset, politika, hiç bir oy hesabı bu yaşadığımıza susmamızı gerektirmez'' diyen İnce, şunları ifade etti:

''Bu ülkede kaymakamlık, vali yardımcılığı yapmış, devleti temsil etmiş birisinin daha sonra milletvekili olduğunda milletin kürsüsünden, Atatürk'ün Meclisinden, Türkiye Cumhuriyetine 'T.C' deyip, bir terör örgütü liderine, bir katile, PKK terör örgütünün liderine 'Kürt özgürlük hareketi lideri Sayın Öcalan' demesini şiddetle kınıyorum, nefretle kınıyorum, çıldırıyorum, kendimi zor tutuyorum. Bu Mecliste bunlar olmamalıdır. Bu Mecliste bir milletvekili Türkiye Cumhuriyetine 'T.C', PKK'ya 'Kürt özgürlük hareketi', Abdullah Öcalan'a 'Kürt özgürlük hareketi lideri' diyemez, dememelidir, haddi de değildir hakkı da değildir.''

İnce'nin konuşmasını bazı AK Partili milletvekilleri de alkışladı.

BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız da söz alarak, ''Bizim Parlamentodaki varlık nedenlerimizden birisi, farklı düşünmemizdir. Bu ülkede yaşadığımız çatışmaları terör olarak niteleyen parlamenterler var, gruplar var. PKK'yı terör örgütü olarak niteleyenler var. Biz BDP olarak, ülkemizde yaşanan sorunu 'Kürt sorunu' olarak niteliyoruz'' dedi.

AK Parti Mersin Milletvekili Kürşad Tüzmen de Yıldız'a ''PKK ,terör örgütü değil mi? Burada yemin etiniz'' diye tepki gösterdi. AA

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler