YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'li vekilden Arınç'a sert yanıt
BDP'li vekilden Arınç'a sert yanıt
11 Mayıs 2013 14:41
BDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a cevap vererek, “Ey Bülent Arınç, Kürt halkının evlatları sizin cehenneme çevirdiğiniz bu ülkeyi cennete çevirmek için geri çekiliyorlar” dedi.

BDP tarafından Muş’un Varto ilçesinde düzenlenen “Demokratik kurtuluş, özgür yaşam” mitinge BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, milletvekilleri Sırrı Sakık, Demir Çelik ve Hüsamettin Zenderlioğlu da katıldı.

Kalabalığa hitap eden İdris Baluken, Kürt halkının yıllarca verdiği büyük mücadele ile müzakere ve barış koşullarını oluşturduğunu söyledi.

Baluken, “Bugün bizler ortaya koyduğumuz kararlı direnişle müzakere masasında, barış masasında Ortadoğu’daki kırk milyonluk bir halkın haklarını konuşacağımız koşulları oluşturmuş durumdayız. Bu nedenle bize bugünleri yaşatan, savaşta ısrar edenleri barış masasına oturtan Varto halkına, Muş halkına, Kürdistan halkına şükranlarımızı iletmek istiyoruz.

Bugün barış, müzakere ve diyalog için ilk kapıyı aralamış durumdayız. Bugüne kadar Kürt halkına barışla gelmeyen, bugüne kadar Kürt halkına inkar ve operasyonlarla gelenlere barışın tek çare olduğunu öğretmiş durumdayız. Bundan sonra araladığımız bu kapıdan içeri girme zamanıdır. Araladığımız bu kapıda hep beraber bir halkın özgürlük destanını yazmanın zamanıdır.

Özellikle bu barış kapısını bize aralayan, Türk halkına, Kürt halkına, tüm Ortadoğu halklarına, barışı altın tepsi ile sunan Sayın Abdullah Öcalan’ı selamlıyoruz. Sayın Öcalan; barış için, çözüm için şartlar ne olursa olsun, hükümetin, Başbakanın tavrı ne olursa olsun, özgür bir yaşamı inşa etmek için ne kadar kararlı olduğunu tüm dünyaya göstermiştir” dedi.

Hükümetin dilinde barışla ilgili bir üslubun olmadığını da öne süren Baluken, “Dün basına yansıdı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kürt halkının evlatlarına, Kürt halkının evlatlarının barış için ortaya koyduğu kararlı iradeye hakaretler yağdırarak, küfürler ederek, beddualar ediyor. Şimdi bu dille, bu üslupla barışı sağlamak mümkün olur mu?

Devletin yetkili bir sorumlusuna, kabinenin önemli bir ismine böyle bir dil, böyle bir üslup yakışır mı? İşte bu süreçte halkımızın barışa, çözüme sahip çıkmasını bu nedenle önemsiyoruz. Varto meydanından biz Bülent Arınç’a seslenmek istiyoruz. Ey Bülent Arınç, ey AKP’liler, Kürt halkının evlatları sizin cehenneme çevirdiğiniz bu ülkeyi cennete çevirmek için geri çekiliyorlar.

Kürt halkı, Türk halkı kan deryasına çevirdiğiniz bu ülkede barışın, kardeşliğin, çözümün yeniden umudunu oluşturan, bunun için geri çekilme hamlesini başlatan evlatlarını bu ülkeyi cennete çevirerek kendi bağrına bekliyor. Kürt halkının evlatları cennet olmuş bir Kürdistan’a, barışın olduğu bir Türkiye’de kendi halkının bağrına gelecekler” diye konuştu.

CHP’nin müzakere sürecindeki tavrını da eleştiren Baluken, “CHP’nin bu sürece girmemesinin nedeni, genel başkanlarının sözleri ile ‘bu süreçten haberimiz yok’ gerekçesi ile destek vermiyorlar. Bizler tam dört kez paylaşmak istedik, randevu istedik, ama cevap bile vermediler. Çünkü CHP Genel Başkanı bilgi almak istemiyor.

CHP Genel Başkanı biliyor ki, barış süreci gelirse Kürt sorunu oluşturan parti olarak kendi tarihiyle yüzleşmek zorunda kalacak. CHP’nin savaştaki ısrarını; Şeyh Saitlerin, Seyit Rıza’nın idamında, Dersim, Zilan katliamında aramak gerek. Sayın CHP Genel Başkanı senin işin Tayyip Erdoğan'ın ağzına bakmak değil, halkın ağzına bakmaktır” şeklinde konuştu.

Miting için polis ekipleri geniş güvenlik önlemleri alırken, kalabalık ise yapılan konuşmaların ardından sessizce dağıldı.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler