YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'li vekil: Sorumlu hükümet
BDP'li vekil: Sorumlu hükümet
04 Haziran 2010 14:58
BDP'li Yıldız: Başbakan, sivillere yönelik bu saldırıyı da kınayacak mı?

BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız, Silopi'deki izinsiz gösteride çıkan arbedede BDP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır'ın kalçasının kırılmasına tepki gösterdi. Yıldız, olayın sorumlusunun ise hükümet olduğunu iddia etti.

Yıldız, BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata ile düzenlediği basın toplantısında, dün Silopi'de, içinde BDP'li milletvekillerinin de bulunduğu bir grubun, bölgedeki çatışmaların sona ermesine karşı yürüyüş yapmak istediklerini ileri sürdü.
 Yürüyüş öncesinde, Şırnak milletvekilleri Sevahir Bayındır ve Hasip Kaplan'ın, Kaymakamlık ve Emniyet Müdürlüğü yetkilileriyle görüşerek, böyle bir etkinlik yapılacağını bildirdiğini iddia eden Yıldız, "Buna rağmen yürüyüş sırasında güvenlik güçleri tazyikli su ve gaz bombası kullanarak grubu engellemek istedi. Bu sırada arkadaşlarımız Sevahir Bayındır'ın kalçası kırıldı, Hasip Kaplan da gaz bombalarından etkilendi." dedi.

Bengi Yıldız, yaşanan olayın İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırmasından farksız olduğunu iddia ederek, ''Bu olay, güvenlik zirvesinden bir gün sonra yaşanmıştır. Sanki bu zirvede yeni bir konsept devreye girdi. Çünkü daha önce de böyle etkinlikler yapılıyordu ancak bu şekilde bir müdahalede bulunulmuyordu. Başbakan Recep Tayip Erdoğan, İsrail'in uyguladığı şiddeti kınadı. Silopi'deki müdahale İsrail'in uygulamasından farksız İsrail'i kınayan Başbakan, sivillere yönelik bu saldırıyı da kınayacak mı?" sorusunu yöneltti.
 

Cihan

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler