YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'li Tuncel CHP'ye yüklendi
BDP'li Tuncel CHP'ye yüklendi
17 Nisan 2013 13:22
BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, CHP'nin, çözüm sürecine ilişkin kurulacak araştırma komisyonuna üye vermesi gerektiğini belirterek, ''CHP, çözüm sürecinde rol almazsa tarih onları yargılayacaktır'' dedi.

Tuncel, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, son zamanlarda üniversitelerde yaşanan olayların süreci provokasyon olduğunu ileri sürdü. Üniversitelerde özellikle Kürt öğrencilere yönelik şiddet uygulandığını iddia eden Tuncel, olayların bir an önce önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Tuncel, İçişleri Bakanı Muammer Güler'in, üniversitedeki olayların önüne geçilmesi için gerekli çalışmaları yapması, aksi halde istifa etmesi gerektiğini savundu.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tuncel, çözüm sürecine ilişkin araştırma komisyonu kurulacak olmasını önemsediklerini, ancak komisyona yalnızca AK Parti ve BDP'nin üye vermesinin yetmeyeceğini, CHP ve MHP'nin de dahil olması gerektiğini söyledi.

Sürece, AK Parti karşıtlığı üzerinden yaklaşmanın doğru olmadığını belirten Tuncel, ''Özellikle CHP açısından doğru değil. Sayın Kılıçdaroğlu'nu bu konuda sorumluluk almaya davet ediyoruz. Sosyal demokrat bir parti, Türkiye'nin kanayan yarası konusunda bu kadar sorumsuz davranamaz. Tabanı da bundan rahatsız. CHP gibi bir parti, Kürt sorunun çözümünden yana taraf olmalıdır'' diye konuştu.

Tuncel, süreçte herkesin bir çözümü bulunduğunu, AK Parti ile BDP'nin çözümünün aynı olmadığını, BDP'nin çözümünün, Kürt halkı başta olmak üzere bütün halkların kendilerini özgürce ifade edebileceği, özgürce yaşayabileceği bir Türkiye inşa etmek olduğunu dile getirdi.

Süreci, CHP'ye anlatmaya hazır olduklarını kaydeden Tuncel, ''Sayın Kılıçdaroğlu eğer bu konuda samimiyse, çözüm sürecini bizden öğrenmek istiyorsa hazırız. Ama Sayın Kılıçdaroğlu, bunu BDP'den öğrenmek istemiyor. CHP de kendi önerisiyle gelsin. Ama bu kırmızı çizgilerle olmaz. O zaman Kürtler de kırmızı çizgileriyle gelse biz bir adım atamayız. Yok mu Kürtlerin de kırmızı çizgisi, var. Herkesin kırmızı çizgisi var. Herkes kırmızı çizgisini arkaya atsın. CHP, çözüm sürecinde rol almazsa tarih onları yargılayacaktır'' dedi.

Tuncel, AK Parti'nin, bu süreci yerel seçimleri kurtarmak, başkanlık sistemi getirmek gibi kendi çıkarları için kullanması halinde, bunun Türkiye'yi bir felakete götüreceğini dile getirdi.

Tuncel ayrıca, söz konusu komisyonda yer alacak partilerin üye sayısının eşit olması gerektiğini, aksi halde raporun hükümet üyelerinin inisiyatifinde hazırlandığını söyledi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler