YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'li Kürkçü'den 'Gezi' yorumu
BDP'li Kürkçü'den 'Gezi' yorumu
06 Haziran 2013 07:19
BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkcü, Taksim'in Türkiye'nin tamamının sorumluluğunu üstüne almış durumda olduğunu söyledi.

BDP üyesi bir grup, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylara ilişkin eylem yapanlara destek için Taksim Meydanı'nda bir araya geldi.

Burada grup adına konuşan BDP Milletvekili Kürkcü, Taksim Gezi Parkı'nın özgürleşmesini, gece, gündüz ayırt etmeden parkta nöbet bekleyen gençlere ve kadınlara borçlu olduğunu anlattı.

Mücadeleyi hiçbir politik güç ve akımın durduramayacağını söyleyen Kürkcü, "Her unsurun bu mücadelede payı var. Burada herkesin, her kavga edenin payı var. Her bir genç kadının, adamın, öğrencinin, öğretmenin, işsizin, aşçının, garsonun payı var. Sadece insanların değil, hayvanların da payı var. Kargaların,serçelerin, köpeklerin, kedilerin ve karıncaların..." diye konuştu.

Kürkcü, halk hareketi olarak başlayan eylemin ülkenin tamamında özgürlük mücadelesi halinde yürüdüğünü ifade ederek,şunları kaydetti:

"Taksim mücadelesinin nasıl sonuçlanacağına, nerede duracağımıza, nereden çekileceğimize siz karar vereceksiniz. Taksim, Türkiye'nin tamamının sorumluluğunu üstüne almış durumda. Taksim, Türkiye'nin demokrasi ve özgürlük mücadelesinin kaderini ele aldı. O nedenle büyük bir sorumlulukla, ciddiyetle sonucuna kendi karar verecek."

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de ülkede demokrasi, özgürlük ve ekolojik bir yaşamı savunanlar olarak güzel bir Türkiye’yi halklara emanet etmek için mücadele edeceklerini bildirdi.

Direnenlerin mutlaka kazanacağını dile getiren Tuncel, "Biz bunu çok önceleri, kendi mücadelemizde gördük. Direneceğiz ve kazanacağız" dedi.

Ufuk Uras ise halkların kendi kendini yönetmek istediğini vurgulayarak, "Biraz önce arkadaşlar, 'Her yer Taksim, her yer direniş' dediler. Bugün aynı zamanda Miraç Kandili. O zaman 'Her yer kandil, her yer direniş. Her yer kandil, her yer özgürlük" ifadelerini kullandı.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler