YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'li Kışanak'tan anayasa açıklaması
BDP'li Kışanak'tan anayasa açıklaması
09 Temmuz 2013 17:01
BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Anayasa Uzlaşma Komisyonunun çalışmalarının devam etmesini arzuladıklarını belirterek, "Ancak çalışmaları hızlandıracak bir yol, yöntem, yaklaşım bulunmalı" dedi.

Kışanak, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile yaptıkları görüşmenin, tüm Türkiye'nin arzuladığı yeni anayasanın yapılabilmesinin koşullarının yaratılmasıyla ilgili olduğunu ifade etti. Çiçek'e bu konudaki ısrarı, çabaları, emeği ve katkıları dolayısıyla teşekkür ettiklerini aktaran Kışanak, şunları kaydetti:

"Geçen yıl bitirilmesi öngörülen bir çalışma, sayın Başkan'ın da gayretleriyle, sonuç alıncaya kadar ilerletme yaklaşımıyla bugüne kadar getirildi. Tabi ki gelinen düzey kamuoyunun beklentilerine cevap veren düzey değil. Uzlaşma sağlanan madde sayısının az olması, 48 maddede uzlaşılmış olması problem alanı ve eksikliktir. Parti olarak bunun giderilmesini arzuluyoruz. Komisyonun çalışmasına devam etmesi gerekiyor. Çünkü bu 30 yıllık bir beklenti. Aslında halk nezdinde yeni, demokratik, sivil anayasanın tüm koşulları oluşmuş durumdaydı.

Ne yazık ki kamuoyundaki bu demokratik anayasa beklentilerinin parlamentodaki çalışmaya yeterince yansımadığını görüyoruz. Bu bir eksiklik, bunun giderilmesi lazım. Bu beklentiyi bu parlamento gidermek zorunda. Böyle bir sorumlulukla karşı karşıyayız. Bütün siyasi partiler halka yeni, sivil, demokratik bir anayasa vaat ettiler. Bu sorumluluktan kaçınmamak gerekiyor. Bu nedenle biz komisyon çalışmalarının devam etmesini arzuluyoruz. Ancak hızlandıracak bir yol, yöntem, yaklaşım bulunmalı. Bugüne kadarki çalışma yöntemi ve temposunun yeterli olmadığı açık. O nedene siyasi partilerin 'uzlaşılan madde sayısında artırmak için ne yapabiliriz ' sorusunu sormaları, bu konuda kendi iç tartışmalarını yapmaları ve komisyon toplantılarına biraz daha konsensüsü sağlama yaklaşımıyla gitmelerini arzuluyoruz. Biz böyle yaklaşacağız. Uzlaşılan madde sayısını nasıl artırabiliriz, biz bu konuda biraz daha özverili ve yoğun çalışma çabası içinde olacağız, diğer partilerden de bunu bekliyoruz."

"Hem masa devrilmesin hem yol alınsın"

Bir soru üzerine, kimsenin konuya "masa devrilmesin ama yol da alınmasın" şeklinde bir yaklaşma lüksü olmadığını belirten Kışanak "Hem masa devrilmesin hem yol alınsın. Biz böyle bir yaklaşım içinde olacağız. Çünkü toplumun beklentisi bu yönde" dedi.

Çiçek'in görüşmede, çalışmanın temposunun düşük olmasından, verimli olmamasından ve uzlaşılan madde sayısının az olmasından yakındığını aktaran Kışanak, Çiçek'in bir yöntem önermediğini söyledi.

Uzun tutuklulukla ilgili Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla ilgili bir soruya, Kışanak, "Bu kadar uzun tutukluluk süresi olmaz. Bu konuda çifte standartlar, yanlış, farklı uygulamalar var. Anayasa Mahkemesi'nin son kararı bütün bunlara işaret etmiştir. Tanınan bir yıllık süreyi beklenmeden, parlamento, kendi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli ve evrensel standartlara uygun, mağduriyeti gideren, tutukluluğu bir cezalandırma yöntemi olmaktan çıkartan yasal değişiklikleri yapmalı" karşılığını verdi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler