YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'li başkanvekili ABD'den destek istedi!
BDP'li başkanvekili ABD'den destek istedi!
25 Haziran 2013 14:30
Batman Belediye Başkanvekili Fehmi Sevim, ABD Büyükelçisine KCK tutuklularının serbest bırakılması konusunda destek beklediklerini söyledi.

ABD Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Güneydoğu gezisi kapsamında Batman'a geldi. Sabah saatlerinde Batman'a gelen ABD Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, ilk ziyaretini Batman Valiliği'ne yaptı. Vali Yardımcısı Soner Karataşoğlu ile makamda görüşen Büyükelçi, Batman'ı çok gelişmiş bulduğunu ve çözüm süreci ile beraber yatırımların artacağına inandığını söyledi. Daha önce de Batman'a geldiğini anlatan Ricciardone, "1990'larda Batman'a geldim. Türkiye Suriye'den kaçanlara nasıl ev sahipliği yaptıysa o dönem de Saddam'dan kaçan binlerce Kürd'e ev sahipliği yapmıştı." dedi.

Daha sonra Batman Belediyesi'ne geçen Ricciardone, Batman Belediye Başkan Vekili Fehmi Sevim tarafından karşılandı. Başkanlık makamında ABD'li misafirleri ağırlayan Başkan Vekili Sevim, elçiye Kürtçe ve Türkçe olarak 'hoş geldin' dedi. Başkan vekili, Sevim Belediye Başkanı Nejdet Atalay'ın KCK operasyonları kapsamında cezaevinde olduğunu hatırlatarak KCK tutuklularının serbest bırakılması konusunda desteklerini bekledikleri söyledi.

Ricciardone, dost ve müttefik olan Türk lobisini tamamen desteklediklerini belirterek, "İnsan haklarına ve demokrasiye her zaman destek verdik. Türkiye ne kadar yükselirse biz o kadar mutlu olacağız." dedi.

Bölge ziyaretleri ile ilgili de açıklama yapan Ricciardone, Türkiye'nin her dört köşesini tanımak ve ziyaret etmek istediğini belirterek, "Turizm bakımından da bu bölgeleri seviyoruz. Ayrıca eşim ile Adana'da görev yaptığım için Güneydoğuyu özel bir şekilde seviyorum. Kızım Adana'da doğdu. Bu nedenle senede bir iki defa Türkiye'nin tüm bölgelerini görmek ve gezmek istiyrum." açıklamasında bulundu.

 

CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler