YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'li Baluken'den 'müdahale' yorumu
BDP'li Baluken'den 'müdahale' yorumu
05 Eylül 2013 13:06
BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Suriye'ye yapılacak dış müdahale ve bunun içinde Türkiye'nin bulunmasının, bölgesel ve etnik bir savaşı tetikleyebileceğini savundu.

Baluken, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Bingöl'de 16 yaşındaki E.A'ya yönelik "cinsel istismar ve hürriyetinden yoksun kılma" iddiasıyla açılan davada tutuklu kalan tek sanığın da tahliye edilmesini eleştirdi.

Bu kararın insanlık adına bir suç olarak tarihin kara sayfalarında yerini aldığını belirten Baluken, yargının verdiği bu kararların izaha muhtaç olduğunu ve Adalet Bakanlığı'ndan açıklama beklediklerini söyledi.

Bu tür kararların tecavüz ve cinsel istismarlara dolaylı yoldan bir teşvik getirdiğini ifade eden Baluken, sürecin takipçisi olacaklarını ve 8 sanığın da hak ettikleri cezayı alıncaya kadar mücadele edeceklerini kaydetti.

Demokratikleşme paketi

Bir soru üzerine, demokratikleşme paketiyle ilgili kendilerine yansıtılmış yeni bir durum olmadığını bildiren Baluken, geçen hafta partiden bir heyetin hükümet yetkilileriyle bir görüşme yaptığını ve bugüne kadarki genel çerçeve dışında yeni bir şey öğrenemediklerini aktardı.

Görüşmeye gelen hükümet yetkililerinin "yetkisiz ve inisiyatifsiz" olarak geldiklerini ve görüşülen konularla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a danışmaları gerektiğini söylediklerini anlatan Baluken, "Sanırım sayın Başbakan'ın Arjantin ziyaretinden sonra kamuoyuna yapması beklenen bir açıklama var. Onun öncesinde bizimle ortaklaşılması gerektiğini ifade ettik ama bu dakika itibariyle bize geri dönüş olmadı.

Seçim barajının hiç bir şekilde ele alınmadığı; Terörle Mücadele Kanunu'nun korunacağı; ana dil ile ilgili yaklaşımın 90 yıllık zihniyetle devam edeceği demokratikleşme paketini hiç bir şekilde kabul etmeyeceğiz ve gereken tüm tepkileri ortaya koyacağız" diye konuştu.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in böşürtülü milletvekili olabileceğiyle ilgili açıklamasının hatırlatılması üzerine Baluken, bu konuda geçen yıl partisinin verdiği bir önerge bulunduğunu anımsattı.

Bu tekliflerinin başta AK Parti omak üzere diğer siyasi partiler tarafından kabul görmediğini dile getiren Baluken, konuyu temel hak ve hürriyetler, inanç özgürlüğü kapsamında değerlendirdiklerini söyledi. Baluken, "Devletin, bireyin inanç özgürlüğüne müdahil olma hakkı yok. Meclis'te başörtülü milletvekili olması konusunda bu ilke doğrultusunda son derece netiz. İnanç özgürlüğü kapsamında gelişecek böyle bir durum ükemizin demokratik çıtasının yükselmesi açısından önemlidir" dedi.

Suriye

Suriye ile ilgili bir soru üzerine ise Baluken, "Suriye'ye bir dış müdahaleye karşıyız. AKP'nin Suriye'de yapılacak dış müdahaleden ve iç mücadelesinden bir an önce elini çekmesi gerekir. Suriye'ye yapılacak dış müdahale ve bunun içinde Türkiye'nin bulunması, bölgesel ve etnik bir savaşı tetikleyebilir" ifadesini kullandı.

Baluken, Suriye'ye yapılacak bir müdahaleye her zeminde karşı olacaklarını, bununla ilgili tezkere gelirse karşı oy kullanacaklarını ve böyle bir durum olursa buna karşı kitle düzeyinde de demokratik tepkilerini ortaya koyacaklarını sözlerine ekledi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler