YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'li Ayla Akat'tan Kürtçe türkü
BDP Batman Milletvekili Ayla Akat, hafta sonu Ankara'da yapılan "Demokrasi ve Barış Konferans"ında Kürtçe türkü söyledi.
BDP'li Ayla Akat'tan Kürtçe türkü
28 Mayıs 2013 / 08:49 Güncelleme: 28 Mayıs 2013 / 09:45

Geçen hafta Ankara Sürmeli Oteli'nde yapılan, çözüm sürecinin ele alındığı ve BDP'li milletvekilleri ile edebiyat, sanat ve siyaset camiasının ünlü isimlerinin katıldığı "Barış ve Demokrasi Konferansı"na BDP Batman Milletvekili Ayla Akat'nın söylediği Kürtçe türkü damgasını vurdu.

Konferansın ardından nihai sonuç bildirisi okunmadan önce salonda bulunan katılımcılar hep bir ağızdan Akat'ın türkü söylemesini istedi. Akat partililerin isteğine, "Bu kadar kameranın karşısında nasıl türkü söyleyeceğim. Gerçekten utanıyorum" karşılığını verdi. Daha sonra BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in kendisine eşlik etmesini isteyen Akat, "Gülfiroş" yani "Gül satıcısı" adlı türküyü söyleyince salonda bulunanlar da coştu.

Akat aslında hayalinin türkü söylemek olduğunu ve hep sanatla ilgilenmek istediğini ifade ederek, "Ben müziği gerçekten çok seviyorum. Hep de istemişimdir müzikle ilgilenmeyi. Ancak hayat insanı başka bir yere taşıyor. Gözaltında işkenceler olmasaydı belki müziğe devam ederdim" dedi. Akat'ın ardından Tuncel ise, "Ben bu kadar güzel bir sesten sonra türkü söyleyemem" diyerek, cezaevindeylen söylediği "Gündoğdu" türküsünü seslendirdi.

Akat ve Tuncel'in türkü söylemesi Akşam Gazetesi muhabiri tarafından görüntülendi.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler