YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'den Van yürüyüşü
BDP'den Van yürüyüşü
23 Ekim 2012 21:13
Van'da Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından depremin yıl dönümü nedeniyle sessiz yürüyüş düzenlendi.

BDP çadırında toplanan kalabalık, Fakı Teyran Parkı’na kadar yürüdü. Burada bir basın açıklaması yapan BDP Van Milletvekili Aysel Tuğluk, hükümete yüklendi. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) yanlış politikaları nedeniyle ülkede savaşın bitmediğini iddia eden Tuğluk, “Bizim hükümete sunduğumuz iki talebimiz var. Birincisi Abdullah Öcalan’ın muhatap alınması, ikincisi ise Kürt sorunu için kesin çözümlerin üretilmesidir” dedi.
Cezaevlerinde açlık grevine giren tutuklular için hükümetin bir an evvel çözüm üretmesi gerektiğine dikkat çeken Tuğluk, “Bir arkadaşımızın burnu bile kanasa bunun bedeli ağır olacaktır. Biz kimsenin ölmesini istemiyoruz. Artık bu kanın durmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Fakı Teyran Parkı’nda cezaevlerinde açlık grevine giren tutuklular için düzenlenen 5 dakikalık oturma eyleminden sonra, kalabalık depremde yıkılan Nezir Baş’a ait binanın önüne kadar yürüdü. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkanı Ahmet Türk’ün de aralarına katıldığı kalabalık, burada depremde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunarak enkaza karanfil bıraktı. Fatiha okunmasının ardından Kürtçe başladığı konuşmasına Türkçe olarak devam eden Türk, depremde ölenler için Allah’tan rahmet dileyerek, “Depremin birinci yıl dönümünde burada bulunarak siz Vanlı kardeşlerimle birlikte olmak istedik. Depremde ölen Japon Dr. Miyazaki, basın mensupları ve tüm ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Van Belediye Başkan Vekili Sabri Abi’nin konuşmasının ardından kalabalık Fakı Teyran Parkı’nda Fotoğrafçı Çocuklar Atölyesi tarafından düzenlenen sergiye katıldı. Yürüyüş, kalabalığın tekrar BDP çadırına geçmesiyle son buldu.
Yürüyüşe DTK Genel Başkanı Ahmet Türk, BDP Van Milletvekili Aysel Tuğluk, Nazmi Gür, BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Van Belediye Başkan Vekili Sabri Abi, parti yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.
 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler