YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'den önemli değişiklik...
BDP'den önemli değişiklik...
04 Eylül 2011 07:28
BDP'nin Ankara'da düzenlenecek olağan kongresinde önemli değişiklikler yapılması bekleniyor...

KCK davasından tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılmaması ve Yüksek SeçimKurulu’nun aynı davadan tutuklu Hatip Dicle’ninmilletvekilliğini düşürmesinin ardından Meclis’i boykot ederek Diyarbakır merkezli siyaset yapan BDP, bugün tam kadro Ankara’daki olağan kongreye katılacak.

BİN 74 DELEGE KATILACAK

BDP’nin 2.OlağanKongresi Ahmet TanerKışlalı Spor Salonu’nda gerçekleşecek. Bin 74 delegenin katılacağı kongrede, genel başkan ve parti yönetimi seçimi de gerçekleştirilecek. 12Haziran seçimleri öncesi “eş başkan” sıfatı ile görev yapan Hakkâri Milletvekili Selahattin Demirtaş ve Siirt MilletvekiliGültan Kışanak’ın yeniden seçilmesi bekleniyor.

“Demokratik özerklikle demokratik cumhuriyeti selamlıyoruz” sloganıyla toplanacak kongrede asıl önemli değişiklik tüzükte yapılacak. Demokratik ToplumPartisi’nin (DTP) tüzüğünde yer alan “demokratik özerklik”, BDP tüzüğüne de girecek.

DTK’nın ilanı kapsamında

Meclis boykotunu sona erdirmek için TBMM’de AK Parti heyeti ile temasların devam ettiği süreçte Diyarbakır merkezli Demokratik Toplum Kongresi (DTK) “demokratik özerklik” ilan ederek, uluslararası camiaya tanınma çağrısı yapmıştı. Tüzük değişikliği DTK’nın bu ilanı kapsamında yapılacak.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler