YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'den 'İmralı' açıklaması
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Abdullah Öcalan ile BDP heyeti arasında gerçekleşen görüşmeye ilişkin açıklama yaptı.
BDP'den 'İmralı' açıklaması
08 Ocak 2013 / 13:41 Güncelleme: 08 Ocak 2013 / 14:03

 

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, yenme, yenilme, ezme, tavsiye üzerine bir politikanın başta herkeste bir güvensizlik yaratacağını söyledi. Demirtaş, çözüm adına pratik, güven verici adımlar atılacaksa İmralı sisteminin ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti ve henüz müzakerelerin de başlamadığını ifade etti.
 
Partisinin Meclis Grup toplantısında konuşan Demirtaş, basında çıkan haberlerin tamamının doğru olduğunu düşünmenin yanlış olduğunu ifade etti Demirtaş, yapılanların AK Parti-BDP işbirliği olmadığını, önceden planlanmadığını vurguladı.
 
Demirtaş, "AKP'nin İmralı'da sayın Öcalan ile başlattığı bir süreçtir. İki arkadaşımızın İmralı'ya gidişiyle süreçten haberdar olduk, kısmi haberdar olduk." dedi. Öcalan'da kararlı bir çözüm isteği olduğunun altını çizen Demirtaş, diyalogla, konuşarak, tartışarak meseleyi çözmenin güçlendiği yönünde bir tespitleri olduğunu kaydetti.
 
Şu aşamada başlamış, başlatılmış bir müzakere söz konusu olmadığını belirten Demirtaş, "Bunun çabalarından söz edilebilir. Ama başlatılmış bir müzakereden haberdar değiliz. Müzakere aşamasına geçilmesi hükümetin bundan sonraki politika, tavırlarına bağlıdır. Taraflardan biri üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiştir. Bu konudaki kararlılığı ve samimiyetini ortaya koymuştur. Şimdi sıra hükümettedir. Müzakere denmek istiyorsa bütün bu müzakere süreçlerini başlatması gerekiyor. KCK'nın sürece dahil edilmesi gerekecektir. Sivil alanın sürece dahil edilmesi gerekecektir. Bütün bunlar yapılır ve hükümet siyasi iradesini ortaya koyarsa o zaman 'müzakere başladı' diyebileceğiz. Ancak henüz o aşamaya gelinmediğini tespit etmemiz gerekiyor." dedi.
 
Açıklamalara bakıldığında hükümetin ya niyetini ya da becerip beceremeyeceğini sorgulamak gerektiğini dile getiren Demirtaş, herkesin diline, üslubuna bunun sirayet etmesi gerektiğini kaydetti. "Askeri operasyonlar, hakaretler, tutuklamalar devam edecekse, bunun adına entegre proje deyip yürütülecekse kimse birbirini yormasın." diyen Demirtaş, "Yenme, yenilme, ezme, tasfiye üzerine bir politika başta herkeste bir güvensizlik yaratacaktır. Pratik, güven verici adımlar atılacaksa İmralı sisteminin ortadan kaldırılmasıdır." diye konuştu.
 
Demirtaş, Öcalan'ın cezaevi koşullarına dikkat çekerek, bu şekilde müzakerelerin süremeyeceğini belirtti. Demirtaş, Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmesinin sağlanmasını da istedi.
 
 
 
CHA
 
bdp demegoji yapmaya devam ediyor
 // atalay KONURalp
bdp lilere;(ÖR=pkk yı neden destekliyorsun?,pkk neden cinayet işliyor?,kürtleri kullanan pkk soydaşlarını öldürüp.mağarada nedenkokarca gibi yaşatıyor?,tüm taraftarları neden barzaniye köle oluyor?, siyasi kanadı apoya neden tapıyor?,aponun katil ve bölücü başı olduğunu bdp neden söyleyemiyor?.PKK ve kck lıların zır cahil ve ermenilere hizmet verdiğini neden itiraf edemiyor?,apoya af gelemeyeceğini anlayacak zekaları yokmu?,apo ve yandaşlarının kürt olmadığını ..)cevaplarını vermiyorlar?...
09 Ocak 2013 15:04
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler