YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'den flaş iddia
BDP'den flaş iddia
31 Temmuz 2013 01:06
BDP Merkez Yürütmenin Kurulu'nun bildirisinde; Türkiye'den silah yüklü araçların Suriye'de PYD ile El Nusra arasındaki çatışmaların yoğunlaştığı Til-Ebyad kentine geçirildiği ileri sürüldü.

Bildiride; Özgür Suriye Ordusu'nun 70 komutanının da Gaziantep'te buluştuğu belirtildi.


BDP Merkez Yürütme Kurulu'nun dün yaptığı toplantının ardından hazırlanan Suriye'nin Kürt bölgesindeki gelişmelerle ilgili bildirisi bugün yayımlandı. Bildiride, şu ifadeler yer aldı:

Rojava devrimi

"Farklı Kürt partilerinin ve o bölgede yaşayan bütün halkların katılımıyla gerçekleşen ve halkın kendi kendisini yönetme iradesiyle kurulan halk meclisleri aracılığıyla gerçekleşen halk yönetimi, hem Suriye hem de tüm Ortadoğu halkları için yol gösterici olmaya devam etmektedir. Ortadoğu’da özgürlük arayışına en hazırlıklı halk olduğunu kanıtlayan Kürtler, aynı zamanda; demokrasi, özgürlük, eşitlik arayışına müdahale eden güçlerin, küresel aktörlerin, bölgeyi kendilerine göre dizayn etme çabasına da alternatif oluşturarak bir yanıt olmuştur.

Rojava devrimi, kadınları eve kapatan, bedenleri üzerinde tahakküm kuran, kadınları eşit vatandaş olarak görmeyen anlayışlara karşı, kadınların özgürlüğünü hedefleyen bir kadın devrimidir. Bu yüzden bütün yönetim organlarında kadınlar yer almakta ve savaş koşullarına rağmen kadınlara yönelik sosyal politikalar hayata geçirilmektedir.

Silah yüklü araçlar geçti ididası

Hem Esad’a bağlı güçlerin hem de muhalefete bağlı çetelerin, hedefi olmaktadır. Muhalefete bağlı kimi örgütlerin Mayıs ayında başlayan insanlık dışı saldırıları, geçtiğimiz günlerde yeniden yoğunlaşmış ve can kayıplarına neden olmuş, son olarak Qamişlo’da, Kürt Yüksek Konsey üyesi İsa Huso bombalı suikast sonucu yaşamını yitirmiştir.
Üç El-Nusra mensubunun üzerinden Türk kimliği çıkması, görgü tanıklarının silah yüklü araçların Türkiye'den, çatışmaların yoğunlaştığı Til-Ebyad kentine geçirildiğini aktarması, çetecilerin Ceylanpınar’ı lojistik üs olarak kullanması Türkiye’yi şaibe altında bırakmaktadır.

Müslim'le diyalog olumlu gelişme

Rojava halkına saldırıların yoğunlaştığı bir dönemde PYD EŞ Başkanı Salih Müslim’in Türk Dışişleri Bakanlığı’nın daveti üzerine Türkiye’ye gelmesi ve resmi görüşmeler yapması önemlidir. Türkiye ile PYD arasında bu diyalogun devam etmesi ve geliştirilmesi Suriye ve Türkiye halklarının çıkarına olacaktır.

ÖSO komutanları Antep'te buluştu

Bu görüşme esnasında Antep’te aralarında çetelerin de olduğu 70 ÖSO komutanın buluşturulması ve Rojava halkını tehdit eden ifadeler kullanması ise halkların eşitlik, özgürlük ve kardeşlik mücadelelerine zarar veren bir yaklaşımdır.

Türkiye’nin sınır kapılarını kapalı tutması Rojava halkının ticaret hakkını ve halkın kendisine yetecek bir ekonomiyi sağlamasını engellemektedir. Öte yandan sınır kapılarının kapalı olması, insani yardımlara ulaşmasının önünde engel olmakta, Rojava halkı en insani ihtiyaç olan ekmek ve ilaç desteğinden mahrum bırakılmaktadır. Türkiye sınır kapılarını derhal açmalıdır."

Milliyet

Etiketler: , , ,
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler