YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'den 'duvar' gerginliği
BDP'den 'duvar' gerginliği
04 Kasım 2013 08:18
BDP'li Belediye başkanı Ayşe Gökkan'a destek eyleminde açıklamanın ardından olaylar çıktı

BDP ilçe binası önünde bir araya gelen grup, sloganlar atarak Barış ve Kardeşlik Parkı’na doğru yürüdü. Yapılan Kürtçe, Türkçe, Arapça ve Süryanice açıklamalardan sonra konuşan Milletvekili Erol Dora, çözüm sürecinin en güzel tarafının ölüm haberlerinin gelmemesi olduğunu söyledi. Çözüm sürecinin devam etmesi gerektiğini dile getiren Dora örülecek duvarın halkları birbirine düşüreceğini ve barış sürecini sekteye uğratacağını belirtti.

Miting sonrası gergin anlar

Van Bağımsız Miletveli Aysel Tuğluk ile Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkan Vekili Pervin Buldan Nusaybin’de sınıra örülen güvenlik duvarının durdurulmaması için açlık grevi yapan Belediye Başkanı Ayşe Gökkan’a destek için Nusaybin’e gelirken, yapılan açıklamanın ardından olaylar çıktı.

Aralarında Aysel Tuğluk ve BDP Gurup Başkan Vekili Pervin Buldan’nın olduğu kalabalık Mitanni Kültür Merkezi bahçesinde bir araya geldi. Toplanan kalabalık buradan sınıra doğru yürüyüşe geçti. Sınırda açıklama yapan Aysel Tuğluk, Nusaybin sınırında örülen duvara tepki gösterdi. Tuğluk, "Biz buradaki kadınlar olarak Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'ın başlatmış olduğu bu özgürlük direnişini selamlıyoruz.

Belediye Başkanı Gökkan'ın başlatmış olduğa ölüm orucu bir kez daha kadın mücadelesindeki kararlığını gösteriyor. Kadının kendi halkının onur mücadelesinin duruşunu da gösteriyor” dedi.

Tuğluk, bu duvarların basit bir duvar olmadığını bildiklerini belirterek, "Bu duvarların umutlarımıza, özgürlük arayışımıza kendi halkımızla buluşmamıza karşı çekilmiş setler olduğunu çok iyi biliyoruz. Biz doksan yıldır uygulanan inkar, imha uygulamasının bir parçası olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu duvar sadece bir duvar değildir. Bunun arkasındaki zihniyeti biz Kürtler çok iyi tanırız. Yani yok edilmeye, inkar edilmeye varlığımızın tanınmamasına karşı mücadele ediyoruz" diye konuştu.

Açıklamanın ardından Lozan Caddesi ve ara sokaklarda olaylar çıktı. Gruptan ayrılan yüzü maskeli kalabalık yolu barikatlarla kapamaya çalıştı. Polis gruba göz yaşartıcı gazla ve basınçlı suyla müdahale etti.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler