YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP’den Cemil Çiçek’e yanıt
BDP’den Cemil Çiçek’e yanıt
02 Aralık 2013 17:51
BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Beştaş, Cemil Çiçek’e cavap verdi.

BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Beştaş, “Bizim BDP olarak kırmızı çizgi olarak tabir edilecek çizgimiz, uluslararası değerler, evrensel kriterler, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerin kaynaklık ettiği haklardır. Anayasa yapım sürecine kaynaklık eden en önemli problem Türkiye’deki farklılıkların mevcut anayasada reddedilmesidir” dedi.

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Beştaş ve BDP Batman Milletvekili Bengi Yıldız, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun çalışmaları ve BDP’nin tutumu hakkında BDP Grubu’nda basın toplantısı düzenledi.

BDP’nin mektubunu Çiçek'e verdiler

Toplantının başında Cemil Çiçek’i ziyaret ederek BDP’nin Eş Genel Başkanları Gülten Kışanak ve Selehattin Demirtaş’ın cevabi mektubunu ilettiklerini belirten Grup Başkanvekili Pervin Buldan, “Cemil Çiçek ile bir toplantı gerçekleştirdik, Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi arkadaşlarla birlikte katıldık. Bir anayasa yazım sürecinden geçtik. Geldiğimiz nokta yeni bir anayasanın yapılmasında bir tıkanıklık yaşanıyor. Bu tıkanıklığın nasıl aşılacağı konusunda Cemil Çiçek’ten randevu talep ettik. 22 Kasım tarihinde Cemil Çiçek’in liderlere gönderdiği bir mektup vardı, biz bugün aynı zamanda Cemil Çiçek’e Eş Başkanlarımız Gülten Kışanak ve Selehattin Demirtaş imzalı mektup ilettik. Olumlu bir görüşme oldu” dedi.

“En önemli problem Türkiye'deki farklılıkların mevcut anayasada reddedilmesidir”

Mektubun içeriği ile ilgili bilgi veren Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Beştaş, “Mektuba ilk yanıtı biz verdik. Umarız en kısa zamanda diğer partilerde mektuba yanıtlarını verirler. Türkiye toplumu anayasa yapım sürecine ilişkin tartışmaları yakından takip ediyor. Özetle mektubumuza anayasa yapım sürecine nasıl yaklaştığımızı, bu sürecin nasıl devam etmesi konusunda ve diğer partilerin komisyona yaptıkları öneriler, daha çok bizim parti olarak bu sürece yaklaşımımızı özetledik. Biz baştan beri BDP olarak anayasa yapımının kapılı kapılar ardında değil şeffaf bir yöntemle yapılması gerektiğini savunuyorduk. Bizim BDP olarak kırmızı çizgi olarak tabir edilecek çizgimiz, uluslararası değerler, evrensel kriterler, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerin kaynaklık ettiği haklardır. Bizim teklik üzerine, 82 anayasasının ruhunu sahiplenen, oradaki tekliği, değiştirilemez maddeleri, bütün farklılıkları reddeden anlayışın karşısında Türkiye’nin taraf olduğu evrensel kriterleri koyduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Türkiye’nin çoğulcu, özgürlükçü, eşitlikçi bir anayasa ihtiyacı çok büyüktür. Anayasa yapım sürecine kaynaklık eden en önemli problem Türkiye’deki farklılıkların mevcut anayasada reddedilmesidir” diye konuştu.

“Bu anayasa değişmezse bütün sorunlar olduğu gibi kalacak”

Yarın yapılacak toplantıya katılmayacaklarının altını çizen Beştaş, “Böylesi bir süreçte, Kürt sorununun Çözüm Süreci bağlamında tartışıldığı bir ortamda Türkiye’nin en önemli demokrasi paketi olacak bir paketten söz edilecekse o da anayasadır. Kürt sorununu çözmeyecek anayasa yeni ve demokratik olmayacaktır. Biz bu anayasanın yapımından kaçılmaması gerektiğini, bu sürece devam edilmesi gerektiği görüşündeyiz. Venedik Komisyonu’nun bu sürece dahil edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Biz partilerin ‘masada kalalım, hiçbir şey yapmayalım’ gibi önerilerini doğru bulmuyoruz. Bu anayasa değişmezse bütün sorunlar olduğu gibi kalacak. Türkiye toplumu anayasa istemlerinde masanın çok ilerisindedir. Anayasanın ömrünü uzatmaya dönük hamlelerle karşı karşıyayız. Eğer teklik devam edecekse, demokratik bir anayasa olmayacaksa, bu anayasaya Kürt sorununu çözmeyecekse, eşit yurttaşlığı çözmeyecekse bu anayasa yeni olmayacak. Böyle bir noktada tıkanmış durumdayız” şeklinde konuştu.

Bu sürece kan vermek istediklerinin altını çizen Bengi Yıldız, “Bitirilmek istenen bu sürece bir tür suni teneffüs yapmak, kan vermek istedik. Bu süreci bitirmeye kimsenin hakkı yok. Bu süreci bitirmek kolay ama bir daha bu masayı oluşturmak o kadar kolay olmayacak. Meclis Başkanımız diğer partilerin de mektubunu bekleyecek ve bu sürecin belki de yeni önermelerle canlandırılması olabilir. Sadece ‘eski çalışma usulü ile çalışalım’ diye BDP’nin bir dayatması yok. Çare; her siyasi parti mektuplarında Meclis Başkanı’na önerilerde bulunsun, oradan gelen önerilere de açık olsun. Bu komisyonu bitirmemek için, yeni bir imkan oluşturmak için yarın ki toplantıya katılmayacağız” ifadelerini kullandı.

“Meclis Başkanı'nın bir arayışı var”

“Meclis Başkanı Cemil Çiçek, bu yöntem ile değil ama yeni yöntemlerle devam edilebileceği görüşünde, bizde aynı görüşteyiz” diyen Bengi Yıldız, “Meclis Başkanı ‘ben bu sürecin içinde yokum’ dese bizde buna ilişkin görüşlerimizi açıklar bu toplantıyı bitirirdik. Son 2 toplantıda bütün siyasi partiler bu komisyonun üretemediğini, işleminin askıya alındığına ilişkin açıklamaları oldu BDP dışında. ‘Bu haliyle ben devam ettirmem’ diyor Meclis başkanı. Bu haliyle devam etmeyeceğini diğer partilerin hepsi söylüyor. Meclis Başkanı’nın amacı bu sürecin önünü açmak, bir arayışı var. Bu masanın bitmediğini, Meclis Başkanı açısından bu sürecin bitmediğini bugün öğreniyoruz, mektupların cevabını ve önerilerini beklediği için” açıklamasında bulundu.

“Bütün siyasi partilerin öneride bulunması lazım”

Bütün siyasi partilerin sürecin tıkanıklığını çözmek için önerilerde bulunması gerektiğini ifade eden Yıldız, “BDP olarak bizim önerdiğimiz önermelere diğer partilerin de sahip çıkmaları gerek. Bu süreci kamuya açıyoruz meselesi üzerinden bu tıkanıklığı aşamayız. Bütün siyasi partilerin bu süreci aşacak öneriler ortaya koyması lazım. Bizim umutsuzluğumuz o masanın tıkandığına ilişkin herkesin tespit yapması, çözüme ilişkin önermeler koymamaları. Biz diğer önermelere açık olduğumuzu söylüyoruz. Bu sürecin önünün açılmasına ilişkin kamuoyunda bir beklenti var. Yoksa bizde çıkarız, tutanakları size veririz, orada tıkanıklığı kim yapmış sizde görürsünüz. Kamuoyu bu süreci kim tıkıyorsa ondan hesap sormalıdır” dedi.

“Biz kimseyi kurtarmak istemiyoruz”

Meclis Başkanı’nın komisyon başkanlığından istifa edip etmemesiyle ilgili olarak “Sayın Meclis Başkanının böyle bir açıklaması kendisinin yok. Mevcut haliyle komisyona fayda sağlamadığını söylüyor” ifadelerini kullanan Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Beştaş , “Bizim amacımız üzüm yemek. Türkiye toplumuna bir anayasa yapmak için her türlü yöntemi kullanmak. Bu anayasa mevcut haliyle herkes ‘dar geliyor’ diyor ama ‘dar geliyor’ diyenlerin çok mutlu olduğunu gördük. Biz ne kimseyi kurtarmak istiyoruz, ne de kimseye ödün vermek için bunu yapıyoruz. Teklik üzerine bir anayasanın olmaması gerektiğini, anayasanın çok önemli bir gündem maddesi olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler