YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'den 'Balyoz' yorumu
BDP'den 'Balyoz' yorumu
09 Ekim 2013 13:58
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkanvekili İdris Baluken, Yargıtay’ın Balyoz davasına ilişkin verdiği kararı değerlendirdi.

Yargısal süreçlerin yetersiz olduğunu savunan Baluken, "Biz bu Ergenekon yargılamaları ile ilgili yargısal süreçlerin tamamının yetersiz olduğunu düşünüyoruz." dedi.

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin soruları cevapladı. BDP içindeki tartışmaların sorulması üzerine Baluken şunları söyledi: "HDP ile ilgili herhangi bir tartışmanın BDP içinde olması zaten söz konusu bile olamaz. BDP gerek HDK aşamasında gerek HDP çalışmalarında o çalışmaların ana aktörü olan bileşenlerden biridir.

Seçimle ilgili tutumunu tavrını ortaya koyarken de bölgede BDP, batıda da HDP çatısı altında gireceğini kamuoyuna açık bir şekilde deklare etmiştir. Bu yönlü parti içinde farklı bir tartışma söz konusu değildir. Bu ayın 26-27’sinde HDK ve HDP genel kurulları olacak. Partimiz de bu çalışmanın bir bileşeni olarak genel kurulda güçlü bir şekilde aktif bir şekilde o tartışmaların içinde yer alacak."

"Fırat'ın batısına geçemeyen yargısal süreçlerin tamamı yetersizdir"

Balyoz davasına ilişkin Yargıtay’ın verdiği kararın sorulması üzerine Baluken şu ifadelere yer verdi: "Biz bu Ergenekon yargılamaları ile ilgili yargısal süreçlerin tamamının yetersiz olduğunu düşünüyoruz.

Fırat’ın batısına geçmeyen faili meçhullerden köy boşaltmalara kadar, sokak ortasındaki yargısız infazlardan toplu katliamlara kadar, işlenen savaş suçlarını açığa çıkarmayan yargısal süreçlerin tamamı yetersizdir bizim açımızdan. AKP daha çok kendisini ilgilendiren siyasi yönü yargılayacak şekilde bir süreç işletmiştir. Bu davaların tamamında son 30 yıllık bu kirli savaş sürecinde devlet güçlerinin derin yapıların işlemiş olduğu suçlar açığa çıkacak şekilde bir yargısal süreç işletilmelidir. Aksi takdirde yapılacak olan yargılamalar yetersiz eksik süreçler olarak değerlendireceğiz.

 

CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler