YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'den AVM talebi
BDP'den AVM talebi
05 Haziran 2013 12:13
BDP, AVM'lerin ekonomiye etkisi ve kentlerde uygulanacak her türlü projeye yurttaşların katılımının sağlanması amacıyla ortaya konacak politikaların belirlenmesi için Meclis araştırması açılmasını istedi.

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, Türkiye'de AVM'lerin nüfusa oranının dünya ortalamasının üzerinde olduğu öne sürüldü.

ABD'nin en büyük şehirlerinden New York'taki AVM sayısının 50'yi geçmediği, İstanbul'da ise bu sayının 100'ün üzerinde olduğu ifade edilen gerekçede,Türkiye'de 48 ilde 299 aktif alışveriş merkezinin bulunduğu belirtildi.

Türkiye’ de bu yıl 28, 2014'te ise tamamlanması beklenen 13 AVM'nin bulunduğu vurgulanan gerekçede, bu rakamın bile durumun vahametini ortaya koyduğu ileri sürüldü.

Gerekçede, "Türkiye’ de AVM’ lerin ekonomiye ve demokratik bir bölüşüme etkisinin araştırılması, kentlerde uygulanacak her türlü projeye yurttaşların katılımı ve irade bildiriminin sağlanması için ortaya konacak politikaların belirlenmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılması elzemdir" denildi.

 

AA

Etiketler: , , ,
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler