YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'den anadilde eğitim için 30 bin dilekçe
BDP'den anadilde eğitim için 30 bin dilekçe
22 Eylül 2013 13:07
İstanbul Cağaloğlu’nda bulunan İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gelen BDP’li grup anadilde eğitim için toplanan yaklaşık 30 bin dilekçeyi ilgililere teslim etti.

Cağaloğlu’nda bulunan İl Milli Eğitim saat 11:00 sıralarında ellerinde içerisinde dilekçeler bulunan karton kolilerle gelen BDP’li grup burada bir basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan BDP İstanbul İl Eş Başkanlarından Emrullah Bingöl, "Bir etkinlikler dizisi sonrasında yaklaşık 30 bin dilekçe şu anda burada hazır bulunmaktadır.

Önemli bir talep. Ana dil eğitimi Kürtler açısından önümüzdeki sürecin onurlu bir barışa çevrilebilmesi için önemli bir taleptir. Anadil temel bir haktır. Hiçbir şekilde üzerinde müzakere edilecek, tartışılacak bir talep değildir. Biz bugün bu dilekçeleri Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sunarken bu vesileyle tekrar ediyoruz.

Anadil önündeki bütün engeller kaldırılmalı. Böyle olmalı ki Kürtler içinde bulunduğumuz demokratik çözüm süreci çerçevesi içerisinde bir güvenle yaklaşmış olsunlar. Aksi taktirde Kürtler bu sürecin devamı konusunda ciddi kaygılarla karşı, karşıya kalmış olacaktır. Bu yöndeki talepleri, vatandaşlarımızın verdiği dilekçeleri Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sunacağız" şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının grup yanlarında getirdikleri dilekçeleri yetkililere teslim etmek üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasına girdi. Basın açıklaması nedeniyle çevik kuvvet polisi de çevrede güvenlik önlemi aldı.

 

DHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler