YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BDP'de kritik karar bugün
BDP Anayasa Değişikliği paketinin ikinci tur oylamalarına katılp katılmama yönündeki kararı için 4 saatlik toplantı yaptı...
BDP'de kritik karar bugün
27 Nisan 2010 / 08:25 Güncelleme: 27 Nisan 2010 / 08:26

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partilerinin Anayasa değişikliği paketinin ikinci tur görüşmelerine katılıp katılmama yönündeki tavrını netleştirmek üzere MYK’yı topladı. BDP MYK TBMM’de toplandı ve yaklaşık 4 saat sürdü.

Toplantıda, BDP’nin ikinci tur oylamalara katılmak için hükümetin TCK ve TMK’nın ’suç ve suçluyu övme’yi düzenleyen maddeleri ile seçim barajının düşürülmesi ve hazine yardımı konularında talep edilen yasal düzenlemeleri yapmayı kabul etmesi şartının devam ettirilmesi kararı çıktı. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş bugün yapılacak partisinin Grup toplantısında BDP’nin tavrını açıklayacak.

‘İşaret fişekleri yolumuzu belirler’

Bu arada BDP Milletvekili Ufuk Uras’ın dün kürsüde “İşaret fişekleri yolumuzu” belirler sözleri de muhalefet tarafından “iktidara mesaj” olarak yorumlandı. Uras, Genel Kurul’da şöyle konuştu:

* Herkes omlet yemek istiyor. Kimse yumurtayı kırmak istemiyor. 12 Eylül rejiminin yumurtasını kırmak ve dönüştürmek durumundayız. O yüzden barajlar dahil olmak üzere bir dizi meselede verilecek politik jestler bugün yaşadığınız benzeri sıkıntılardan sizi kurtarabilir.

* Anayasa değişikliğinden yanayız diye, bize de “çantada keklik” diye bakmamakta fayda var. Unutmayalım ki eldeki bir kuş, çatıdaki iki kuştan evladır. Başkalarını dinleyerek, başka talepleri dikkate alarak, bu konuda makul bir değişikliği hep beraber yaparız.

* 12 Eylül rejiminin kötülüğünden el birliğiyle arınmamız pekala mümkün. Hala bu tarihsel fırsat önümüzde. Gördüğümüz o ki BDP’nin önerilerini dinlemediğiniz müddetçe, yapmadıklarınız yaptıklarınızdan daha fazla hale geliyor. O yüzden, önümüzdeki süreçte, demokrasinin kurumsallaşması konusundaki önerilerimize verilecek somut yanıtlar bizim de tutumumuzu belirleyecektir. Tutumumuz mazeretsiz, “ama” sız, demokratik, özgürlükçü bir Anayasa’nın gerçekleştirilmesinden yanadır. Bu konuda her türden katkıya hazırız. Anayasa sürecinden sonraki dönemde de somut adımlar atılacağı yönünde verilecek işaretler, işaret fişekleri bizim de yolumuzu belirleyecektir.

Vatan

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler